Indická rupie znovu oslabila oproti americkému dolaru

Datum: 10. 10. 2018    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Indie Indie

Indická rupie stále oslabuje, což má dopady jak na dovoz zboží do Indie, tak na plánované investice.

Indická měna pokračuje ve svém oslabování vůči americkému dolaru, v současné době se prodává za 72.96 rupie za dolar. Je to způsobeno zvýšenou poptávkou po americké měně od dovozců a dalším maximem ceny ropy, která dosáhla maxima za poslední čtyři roky.
Mezinárodní stanovení ceny ropy v obchodování Brent prolomila hranici 81 USD za barel ropy, když prodej ropy v září se poprvé zastavil na ceně 81.28 USD za barel.
Obchodníci uvádějí, že je to způsobené pokračující poptávkou importérů po americké měně a sílícímu dolaru vůči některým zahraničním měnám. V pondělí 1. 10. 2018 skočilo obchodování s místní indickou měnou slabší o 43 paisa na 72.63 indických rupií oproti americkému dolaru poté, co poskočily ceny ropy v důsledku opětovného uvalení sankcí USA na Írán.
V mezičase došlo k tomu, že zahraniční fondy prodaly své podíly v hodnotě 523 bilionů indických rupií, zatímco domácí institucionalizovaní investoři nakoupily podíly až ve výši 1,527 miliardy rupií.
Indická měna neustále oslabuje, což je varovným signálem i pro dovozce zboží z České republiky. Při cenových kalkulacích je potřeba mít na paměti, že indičtí partneři zaplatí za zboží více díky slabší indické rupii vůči dolaru i euru.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mumbaí.
S využitím zdroje: Zee News.