Prezidenti Turecka, Ázerbájdžánu a Gruzie oficiálně otevřeli plynovod TANAP

Datum: 13. 6. 2018    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Turecko Turecko, Ázerbájdžán Ázerbájdžán

Dne 12. června 2018 byl za účasti vrcholných politiků Turecka, Ázerbájdžánu a Gruzie slavnostně uveden do provozu Trans Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP), který má přepravovat plyn z Ázerbájdžánu přes Turecko dále do Evropy.

Za Turecko se ceremonie, která proběhla v západotureckém Eskisehiru, zúčastnil prezident Recep Tayyip Erdoğan. Za Ázerbájdžán a Gruzii přijeli jeho protějšci prezidenti Ilham Aliyev a Giorgi Margvelashvili. Kromě prezidentů do Eskisehiru dojeli taká ministři zodopvídající za energetiku. 
TANAP se v dohledné době stane významným plynovodem, který bude čerpat zemní plyn z ázerského plynového naleziště Shah Deniz 2 nalézajícího se v Kaspickém moři. Celková investice dosáhla 8,5 miliardy dolarů. Díky tomuto plynovodu Turecko získá ročně 6 miliard m3 plynu, zatímco do Evropy poputuje dalších 20 miliard m3. Evropská větev má být provozuchopná od roku 2020.

Blíže: http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-azeri-georgian-leaders-to-inaugurate-tanap-pipeline-in-central-turkey-133096
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.