Průzkumy favorizují Lópeze Obradora v mexických prezidentských volbách

Datum: 13. 6. 2018    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Mexiko Mexiko

Podle předběžného průzkumu uveřejněného odborovou organizací sdružující podniky napříč všemi sektory Coparmex bude příštích 6 let prezidentem López Obrador z hnutí MORENA.

Poslední uveřejněný průzkum Konfederace zaměstnavatelů Mexické republiky Coparmex (Confederación Patronal de la República Mexicana) dává šance Lópezu Obradorovi z koalice stran PT, PES a hnutí MORENA nazvané Juntos Haremos Historia. Zvítězit má s 41,7 %, na druhém místě by se měl umístit Ricardo Anaya Cortés s 21 % z koalice stran PAN, PRD a MC nazvané Por México al Frente. Třetí místo podle průzkumu obsadí zástupce koalice PRI (aktuálně panující politická strana), PVEM a PANAL José Antonio Maeda, jemuž bylo přisouzeno 13,6 % hlasů. Na poslední místě by se umístil jediný nezávislý kandidát Jaime Rodríguez Calderón zvaný El Bronco.

Při vypracování průzkumu konfederace spolupracovala se společnostmi Berumen a IPSOS México. Celkem bylo osloveno 13 tisíc Mexičanů napříč celou zemí. Bezmála pětina dotázaných ještě neví, pro koho bude během federálních voleb 1. července 2018 hlasovat. Kandidatury se vzdala manželka bývalého mexického prezidenta Felipeho Calderóna Margatita Zavala.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City.
Zdroj: El Economista