První kroky k "Energetickému přechodu země"

Datum: 24. 1. 2019    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Kolumbie Kolumbie

Obnovitelné zdroje by měly představovat 10 % z celkového objemu generované energie v zemi. Ministryně energetiky a těžby María Fernanda Suárez potvrdila že únorové energetické aukce budou prvním krokem k tzv. Energetickému přechodu země.

Ministrině energetiky a těžby María F. Suaréz při svém projevu na Světovém ekonomické fóru v Davosu zdůraznila, že práce, které v současné době Kolumbie realizuje vedou k výrazné transformaci energetiky v této jihoamerické zemi. Dle jejích slov se dokončuje vypracování kompletního plánu na výstavbu slunečních a větrných elektráren za účelem zvýšení výroby této čisté energie z 50 MW na minimálně 1.500 MW instalované kapacity v horizontu příštích 4 let. Ministryně také uvedla, že není možné a ani v plánu se současně zbavit všech elektráren na fosilní paliva v zemi.
I přes zastoupení tepelných elektráren má Kolumbie 6. nejčistčí energetickou matrici na světě a je zároveň jednou z 20 zemí nejvíce náchylných na proměnlivost klimatu. Typickým příkladem je fenomén El Niño, který výrazně omezuje generování energie pomocí vodních elektráren, které jsou v zemi hojně zastoupeny. Proto je pro Kolumbii, podle slov Suarézové, nezbytně nutné snažit se o globální snížení emisí CO2 a zvýšit podíl energie generované větrem a slunečním zářením.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě
Zdroj: portafolio.cz