Thajsko zavádí robotizaci a automatizaci do průmyslové výroby

Datum: 11. 1. 2018    Průmyslový obor: Elektronika a elektrotechnika; Potravinářský průmysl; Software a ICT služby; Energetika; Strojírenství - výroba strojů a techniky; Stavebnictví a stavební materiály; Automobilový průmysl;     Teritoriální zaměření:  Thajsko Thajsko

Thajská vláda zařadila zavádění robotizace a automatizace do průmyslové výroby mezi svá hlavní opatření hospodářské politiky.

Podle prestižní thajské technické university „King Mongkut’s University of Technology“ představuje rok 2017 počátek transformace průmyslu založeném na vysokém počtu levné pracovní síly na průmysl založený na nejnovějších „high-tech“ technologiích. V důsledku vysoké závislosti na pracovních silách se thajský průmysl potýká s vyššími výrobními náklady a snižující se produktivitou. Firmy, které se nedokáží přizpůsobit novému trendu, budou během několika let vytlačeny z trhu. Závislost na levné pracovní síle zahraničních imigrantů ze sousedních zemí představuje vysoké riziko a není udržitelným řešením.

Vláda proto zařadila zavádění robotizace a automatizace do průmyslové výroby mezi základní opatření své hospodářské politiky a rozhodla se navýšit během příštích pěti let kapitálové výdaje na vývoj robotických systémů o 200 miliard THB (140 miliard Kč). Thajský úřad pro investice Board of Investment (BoI) přijal v loňském roce žádosti o investiční pobídky na projekty robotizace a automatizace v celkové hodnotě 15 miliard THB (10 miliard Kč). Zatím se však vývojem robotů a automatizace výroby zabývají především velké společnosti, jako jsou potravinářský konglomerát Charoen Pokphand, energetický gigant PTT nebo průmyslový holding Siam Cement Group.

V roce 2017 bylo instalováno odhadem na 500 tisíc robotických a automatizačních linek a během příštích několika let se očekává poptávka po robotických systémech v thajských továrnách ve výši 10 tisíc jednotek.

Zdroj: Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku