Úspěch českých společností ve fotovoltaickém průmyslu v Austrálii

Datum: 18. 7. 2017    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Austrálie Austrálie

Austrálie zažívá boom ve využívání solární energie. Dle Australského fotovoltaického institutu (APVI) v dubnu tohoto roku měla Austrálie více než 5 920 megawattů (MW) instalované fotovoltaické solární energie, z nichž 771 MW bylo instalováno v předchozích 12 měsících. Navíc dalších 23 projektů solárních fotovoltaických elektráren s kombinovanou instalovanou kapacitou 2 044 MW je buď ve výstavbě, nebo výstavba bude zahájena v průběhu roku 2017. Austrálie má ideální podmínky pro výrobu solární energie díky suchému klimatu a zeměpisné šířce, ve které se nachází.

energetika-(6).jpgMezinárodní fotovoltaická společnost Photon Energy, která byla založena v roce 2008 v Praze a dnes má pobočky v Česku, Slovensku, Nizozemsku, Švýcarsku a Austrálii, chystá projekt výstavby největší solární elektrárny ve státě New South Wales o instalovaném výkonu 316 MW. Elektrárna by měla stát na pozemku o rozloze 590 hektarů v blízkosti města Gunning. V současnosti projekt prochází administrativním procesem schvalování a zahájení stavebních činností je naplánováno na začátek roku 2019. Kromě realizace výstavby této solární elektrárny, Photon Energy také plánuje postavit další dvě fotovoltaické elektrárny v Austrálii s celkovou kapacitou 42 MW.

Další českou společností, která přispěje k rozšíření solárních elektráren v Austrálii, je plzeňská společnost Doosan Škoda Power. Podnik se zabývá výrobou parních turbín již od roku 1904 a nyní se bude podílet na fotovoltaickém projektu Jemalong v blízkosti města Forbes ve státě New South Wales. Firma poskytne technologie pro výstavbu solární elektrárny, která se bude skládat z 3500 heliostatik rozložených na pěti věžích o výšce 30 metrů a turbíny o výkonu 1,1 MW, která bude dodávat energii do sítě.

Zdroj: http://apvi.org.au; http://cz.photonenergy.com; http://www.doosanskodapower.com/cz; http://www.vastsolar.com/

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.