Datum:19.07.2023
Průmyslový obor: Automobilový průmysl
Teritoriální zaměření:
Velká Británie - vlajka Velká Británie

Indická automobilová společnost Tata potvrdila investici v hodnotě 4 miliard liber do továrny na výrobu baterií

Společnost Tata, která je vlastníkem automobilky Jaguar Land Rover, potvrdila plány na výstavbu své vlajkové lodi - továrny na výrobu baterií pro elektromobily.

Nový závod v Somersetu by měl vytvořit 4000 pracovních míst ve Velké Británii a další tisíce v širším dodavatelském řetězci. Tata uvedla, že do závodu investuje čtyři miliardy liber. Předpokládá se, že vláda poskytne dotace v hodnotě několika stovek milionů.

Továrna je označována za nejvýznamnější investici do britského automobilového průmyslu od příchodu Nissanu v 80. letech minulého století. Nová gigafactory s kapacitou 40 GWh bude jednou z největších v Evropě a bude vyrábět baterie pro vozy ze skupiny Jaguar Land Rover, jako jsou Range Rover, Defender a vozy značky Jaguar.

V plánu je dodávat i dalším automobilkám, přičemž výroba v nové továrně má být zahájena v roce 2026. Oznámení je výsledkem několikaměsíčního vyjednávání o získání státní podpory pro tento projekt.

Jedná se o důležitý krok k udržení konkurenceschopnosti britského automobilového průmyslu, do kterého přispívá také český export.

Zdroj: BBC

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.

Další aktuality