Datum:02.06.2023
Průmyslový obor: Energetika, Ostatní, Potravinářský průmysl, Služby
Teritoriální zaměření:
Německo - vlajka Německo

Inflace v Německu klesla na nejnižší hodnotu za poslední rok

V Německu byl v květnu 2023 zaznamenán pokles inflace na hodnotu 6,1 %.

Ve středu 31. května zveřejnil Spolkový statistický úřad informaci ohledně poklesu německé inflace, která se nyní pohybuje kolem 6,1 %. Na úrovni spotřebitelských cen oslabuje inflace již třetí měsíc v řadě. Nižší inflace byla v Německu zaznamenána naposledy v květnu 2022, kdy dosahovala hodnoty 5,9 %. V dubnu 2023 se výše inflace rovnala 7,2 %.

Hlavní důvody oslabení inflace jsou následující. I když ceny energií nadále rostly, a to o v průměru 2,6 % (v dubnu 2023 ceny rostly o 6,8 %), tak ve většině spolkových zemí zlevnilo tankování. Dalším faktorem, který inflaci zmírnil, je specifická jízdenka na veřejnou dopravu, tzv. 49-Euro-Ticket, která cestujícím šetří náklady na dopravu.

Na druhou stranu potraviny podražily o 14,9 %, ale nejedná se o tak vysoký nárůst jako v dubnu 2023, kdy potraviny podražily o 17,2 %. Zdražení se dotklo také služeb, a to v průměru o 4,5 %. I toto navýšení není tak silné jako v dubnu 2023, kdy se ceny za služby zvedly o 4,7 %.

Dle Sebastiana Dulliena, vědeckého ředitele Institutu pro makroekonomii a výzkum konjunktury hodnotí ekonomové nová data o inflaci pozitivně a dle nich je oslabování inflace spotřebitelských cen v Německu krokem k normální hodnotě inflace, kterou za cíl stanovila Evropská centrální banka.

Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo.

Zdroj: Spiegel.de

Další aktuality