Do těžebního průmyslu v Srbsku bylo v posledních 10 letech investováno více než 4,3 miliardy eur.
Na intenzivní rozvoj těžebního sektoru v Srbsku ukazují především přímé zahraniční investice, přičemž do samotných přípravných prací a geologických průzkumů bylo vloženo na 700 milionů eur a v loňském roce byl zaznamenaný meziroční růst těžebního sektoru v Srbsku 22,6 %.
Rozloha území, na kterém se v Srbsku aktuálně provádí geologický výzkum je skoro 5700 čtverečních kilometrů, což odpovídá čtvrtině území autonomní provincie Vojvodina rozkládající se mezi Bělehradem a Maďarskem. Podle Predraga Mijatoviće, náměstka generálního ředitele Geologického závodu Srbska, se zahraniční společnosti zajímají zejména o možnosti těžbu vzácných kovů, jako jsou zlato, olovo, měď a zinek. Největšími společnostmi působícími v Srbsku na poli geologického výzkumu a těžby drahých kovů jsou kanadské firmy Konstantin Resources a Mundoro, čínský konglomerát ZiJin Mining a australské Rio Tinto.
Zdroj: biznis.rs
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Investice v řádu miliard dolarů mají posílit tureckou dopravní infrastrukturu. Cílem je ještě užší propojení Evropy s Asií.
Od roku 2030 bude firma Cepsa vyrábět z organických odpadů 4 TWh ročně.
Provincie Milán, Monza a Brianza a Lodi vidí potenciál v cyklistickém sektoru. Chtějí přilákat zpátky italské firmy vyrábějící v zahraničí, podporují projekty zaměřené na bezpečnost a cykloturistiku.
Po Amazonu spouští své datové centrum také Microsoft.