Turecko silně prosazuje obnovitelné zdroje energie. Na energetickém mixu v dubnu letošního roku dosáhly 49,3 %.
Turecko díky své poloze těží z unikátní příležitosti provozovat solární a větrné parky. Tyto v současné době hrají a v budoucnu i hrát budou prim v energetickém mixu s důrazem na obnovitelné zdroje energie. Nelze opomenout i hydroelektrárny. Ty jsou ovšem náchylné na dostatek průtoku, který často kolísá tím, jak vydatné jsou srážky.
V současné době je Turecko do značné míry závislé při výrobě elektrické energie na dovozu plynu. Ročně za dovoz této suroviny do plynových elektráren zaplatí takřka 80 mld. dolarů. V roce 2022 to bylo dokonce 98 mld. dolarů. Při vyšší aktivaci obnovitelných zdrojů by tyto ušetřené výdaje byly vítaným přínosem do státního rozpočtu, který se potýká s výraznými schodky, což působí turecké ekonomice nemalé problémy.
Vláda tak počítá, že v následujících deseti letech investuje do obnovitelných zdrojů energie na 100 mld. dolarů. Ty budou směřovat zejména do solárních a větrných parků. Závislost na výdajích za dovoz surovin pro výrobu elektrické energie má také snížit budovaná jaderná elektrárna Akkuyu. Vláda plánuje i další jaderné zdroje a velmi vážně zamýšlí budovat malé modulární reaktory.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://balkangreenenergynews.com
V roce 2023 zaznamenal německý maloobchod s potravinami rekordní obrat přes 200 miliard eur, jakožto důsledek inflace a vyšších cen.
Japonská ekonomika vzrostla poprvé po dvou kvartálech. Původní odhady nicméně počítaly s 3,1% růstem.
Kombinace sucha a požárů napříč Brazílií komplikuje sklizeň, chov i dopravu. Velké ztráty počítají pěstitelé kávy.
Nejste si jisti postupy při dovozu nebo vývozu vašeho zboží nebo služeb do zahraničí? Chcete zjistit, jak používat portál Access2Markets, aby co nejlépe vyhovoval vašim obchodním potřebám? Přihlaste se na seminář.