Egypt, jehož hlavními příjmy valut jsou turistika, remitenda expatů a tržby za použití Suezského průplavu, čelí velkému problému kvůli útokům od pirátů v Rudém moři.
Ministryně pro plánování a hospodářský rozvoj Egypta Hala El-Said uvedla na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), že příjmy ze Suezského průplavu poklesly o 50 procent kvůli napětí v Rudém moři.
V roce 2023 dosáhly příjmy 10 miliard dolarů, ale v roce 2024 došlo k prudkému poklesu, protože mnoho lodí se rozhodlo odklonit své cesty přes Mys Dobré naděje, aby se vyhnuly útokům v Rudém moři. Očekává se, že tento pokles ovlivní příjmy Egypta v cizí měně a přispěje k růstu cen potravin a energií.
Ministryně El-Said navíc zdůraznila, že Egypt má nezbytnou infrastrukturu k usnadnění vstupu mezinárodních podniků na trhy v Africe, na Středním východě a v Evropě, a je tedy pro evropský byznys klíčovým partnerem v regionu Severní Afriky.
Egypt aktivně dohlíží na realizaci 80 přístavních projektů s investicí 129 miliard egyptských liber ve spolupráci se 100 společnostmi ze soukromého sektoru.
V této souvislosti stojí též za zmínku, že Egypt si klade za cíl zvýšit příspěvek soukromého sektoru do národního hospodářství do roku 2026 na 65 procent, přičemž současné procento se blíží 42 procentům, a očekává se, že ve fiskálním roce 2024/2025 dosáhne 50 procent.
V únoru předseda Úřadu pro Suezský průplav Usáma Rabie prozradil, že příjmy v lednu 2024 klesly o 46 procent, což představuje 428 milionů dolarů ve srovnání s 804 miliony dolary v lednu 2023. Lodní tranzitní doprava se od 1. do 11. ledna snížila o 30 procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Problém s tranzitem přes Suezský kanál se dotýká i českých exportérů. Kancelář CzechTrade Egypt celou situaci monitoruje, a je připravena pomoci konzultací i odbornou asistencí, stejně jako při aktivitách během vstupu na egyptský. Naši kancelář v Egyptě můžete kdykoliv kontaktovat a sjednat si individuální asistenci a pomoc při výběru a oslovení obchodních partnerů v Egyptě.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt.
Zdroj: Egypt Today
Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
První ročník veletrhu [Kyushu] Semiconductor Industry Exhibition poskytl zúčastněným českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své technologie v blízkosti vznikajícího polovodičového clusteru. Polovodičový průmysl na ostrově Kjúšú přitom zažívá dynamický rozvoj díky zahájení výroby tchajwanské světové jedničky TSMC a jejích joint-venture partnerů Sony, Denso a Toyota.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.
Česká společnost Příhoda s.r.o. se zúčastnila veletrhu Big5 v Lagosu.