Ve snaze podpořit příjezdy zahraničních turistů a výrazně zlepšit zkušenosti cizinců v zemi čínská vláda nedávno aktualizovala aplikaci digitální peněženky e-CNY, která umožňuje návštěvníkům otevřít si účet pomocí bankovního účtu Visa nebo Mastercard.
Digitální peněženka e-CNY je oficiální aplikace pro správu digitální formy renminbi - jinak známé jako digitální měna čínské centrální banky (CBDC) nebo digitální jüan. Systém e-CNY je zatím v pilotní fázi, datum jeho zavedení na celostátní úrovni není stanoveno, ale dlouhodobým cílem je nahradit papírový jüan.
V rámci pokračující snahy o zlepšení použitelnosti e-CNY zavedla Čína několik nových funkcí. Tyto aktualizace se zaměřují na přístupnější a pohodlnější e-CNY pro místní i zahraniční uživatele. Aplikace e-CNY je snadno dostupná pro uživatele systému IOS prostřednictvím obchodu Apple a pro uživatele systému Android prostřednictvím čínského obchodu s aplikacemi podobného Google Play. Dostupnost zajišťuje, že široké spektrum uživatelů chytrých telefonů může využít potenciál e-CNY. Jedna z nejvýznamnějších nedávných aktualizací aplikace je určena právě uživatelům systému IOS a umožňuje jim dobíjet peněženku e-CNY pomocí mezinárodních karet, včetně karet Visa a Mastercard.
Zahraniční návštěvníci se navíc nyní mohou v aplikaci e-CNY registrovat pomocí svých zahraničních telefonních čísel, což zjednodušuje proces přístupu k e-CNY a jeho využívání. Dalším významným milníkem v oblasti digitálních plateb v Číně byl loňský rok, kdy WeChat Pay a Alipay (vlastněné technologickými giganty Tencent, resp. Alibaba) otevřely registraci účtů pro každého, kdo má bankovní účet Visa nebo MasterCard. Lidé, kteří krátkodobě navštěvují velká čínská města, se tak mohou bez problémů pohybovat ve společnosti, která je nyní z velké části bezhotovostní. Omezení plateb na obyvatele s čínskými bankovními účty bylo hlavním problémem, který trápil turistické, obchodní a akademické cesty.
Podle zprávy deníku South China Morning Post zaznamenala aplikace e-CNY k loňskému červnu 950 milionů transakcí v celkové hodnotě 1,8 bilionu jüanů (343,4 miliardy dolarů). Systém e-CNY je pilířem vize čínské vlády o přední světové digitální ekonomice - známé také jako plán Digitální Čína. Kromě zvýšení efektivity reálné ekonomiky pro čínské občany je cílem této strategie urychlit globální vliv Číny prostřednictvím technologické zdatnosti. Kromě současného zkušebního programu e-CNY, který nyní zahrnuje 23 měst a pět provincií, Čína doufá, že přijetí jejího CBDC při přeshraničních transakcích jednoho dne podpoří její měnu v zahraničí v širším měřítku.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj).
Zdroj: Woodburn Accountants & Advisors
V hlavním městě Panamá se na začátku října konal již 10. ročník Latinskoamerického kongresu biomedicínského inženýrství. Panamští inženýři zde měli příležitost ukázat svůj pokrok v této disciplíně.
Ve dnech 15.-17. října proběhla v hlavním městě Mexika třídenní výstava, na které měly možnost představit své produkty firmy z oblasti architektury a interiérového designu. Nechyběly ani dvě české společnosti.
Spojené arabské emiráty byly v žebříčku 89 zemí označeny za ekonomicky nejstabilnější zemi světa. Druhá největší ekonomika arabského světa se rovněž umístila na předních místech v kategoriích Podnikání a Otevřenost pro podnikání.
Madrid se koncem letošního října stává hostitelem první edice Fóra inovací, talentu a vzdělávání v oblasti aerokosmonautiky (FITEA).