Vysoká míra inflace, rostoucí úrokové sazby a zpomalující se globální ekonomika způsobily v uplynulém roce 2023 pokles německé ekonomiky o 0,3 %. V roce 2022 však největší evropská ekonomika ještě stále rostla o 1,8 %.
Německou ekonomiku zpomalilo hned několik důvodů. Vysoká míra inflace způsobila útlum kupní síly domácností, které se proto zdráhaly utrácet. Podle předběžných dat činila průměrná míra inflace v daném roce 5,9 %.
Evropská centrální banka bojovala proti vysoké inflaci nejvyššími úrokovými sazbami v historii. Dopady této skutečnosti pocítil zejména obor stavebnictví, kde došlo k výraznému propadu poptávek vzhledem k vysokým nákladům na financování bydlení.
Vývozci byli rovněž zasaženi slabou světovou ekonomikou, k čemuž bezpochyby přispěla politická nejistota v souvislosti s válkou na Ukrajině a na Blízkém východě i rozpočtovými turbulencemi v německé vládě.
Řada ekonomů ani v letošním roce neočekává výrazné oživení největší evropské ekonomiky. Mnozí ekonomičtí výzkumníci v poslední době snížili své prognózy a v některých případech nyní očekávají růst výrazně nižší, než je 1 %.
Federální vláda, spolkové země, místní úřady a organizace sociálního zabezpečení také opět utratily více peněz, než se očekávalo. Podle předběžných údajů činil schodek 82,7 miliardy eur, což je přibližně o 14 miliard eur méně než v roce 2022.
V návaznosti na dva pandemické výkyvy v letech 2020 a 2021 činil deficit podle předběžných výpočtů v uplynulém roce 2023 v poměru k celkovému výkonu ekonomiky 2 %. V roce 2022 se jednalo o 2,5 %.
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo.
Zdroj: Zeit.de
V hlavním městě Panamá se na začátku října konal již 10. ročník Latinskoamerického kongresu biomedicínského inženýrství. Panamští inženýři zde měli příležitost ukázat svůj pokrok v této disciplíně.
Ve dnech 15.-17. října proběhla v hlavním městě Mexika třídenní výstava, na které měly možnost představit své produkty firmy z oblasti architektury a interiérového designu. Nechyběly ani dvě české společnosti.
Spojené arabské emiráty byly v žebříčku 89 zemí označeny za ekonomicky nejstabilnější zemi světa. Druhá největší ekonomika arabského světa se rovněž umístila na předních místech v kategoriích Podnikání a Otevřenost pro podnikání.
Turecko plánuje zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie na 120 000 megawattů do roku 2035. Chce přilákat investice ve výši 108 miliard dolarů.