V současné době se intenzivně rozvíjí pouze cestovní ruch, a to i přes výrazné zdražení hotelových a restauračních služeb. Slabá ekonomika stále více zatěžuje rakouský trh práce.
Poté, co se rakouská ekonomika podle předběžných výpočtů agentury Wifo, v roce 2023 snížila o 0,7 %, je domácí průmysl na začátku roku stále v recesi. Naopak cestovní ruch roste.
Investiční poptávka je ovlivněna vysokými úrokovými sazbami v celé Evropě, což se týká zejména zemí specializovaných na kapitálové statky, jako jsou Německo, Česko nebo Rakousko. Zpřísněné úvěrové podmínky také výrazně tlumí poptávku po stavebnictví.
Podle Wifa má slabá průmyslová ekonomika nyní dopad i na odvětví služeb. V Rakousku byly vedle dopravy postiženy i služby související s podnikáním a obchod. Pouze cestovní ruch si v současné době vede dobře, a to i přes výrazné zdražení hotelových a restauračních služeb.
Ekonomika stále více zatěžuje trh práce
„Slabá mezinárodní ekonomika stále více zatěžuje domácí trh práce," píše Marcus Scheiblecker, autor nejnovější ekonomické zprávy Wifo a dodává: „Recese z poloviny roku 2022 vedla ke zpožděnému obratu trendu nezaměstnanosti."
Nezaměstnanost roste nejen kvůli nižší poptávce po pracovní síle v důsledku recese, ale také kvůli imigraci. Počet volných pracovních míst v posledních měsících znatelně poklesl. Podle Wifo se růst zaměstnanosti, který dříve bránil prudšímu růstu míry nezaměstnanosti, v lednu meziměsíčně téměř zastavil.
Podle rychlého odhadu inflace v lednu klesla na 4,5 %, což je nejnižší úroveň od roku 2021, ale stále výrazně vyšší než průměr eurozóny.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: diepresse.com
V hlavním městě Panamá se na začátku října konal již 10. ročník Latinskoamerického kongresu biomedicínského inženýrství. Panamští inženýři zde měli příležitost ukázat svůj pokrok v této disciplíně.
Ve dnech 15.-17. října proběhla v hlavním městě Mexika třídenní výstava, na které měly možnost představit své produkty firmy z oblasti architektury a interiérového designu. Nechyběly ani dvě české společnosti.
Spojené arabské emiráty byly v žebříčku 89 zemí označeny za ekonomicky nejstabilnější zemi světa. Druhá největší ekonomika arabského světa se rovněž umístila na předních místech v kategoriích Podnikání a Otevřenost pro podnikání.
Madrid se koncem letošního října stává hostitelem první edice Fóra inovací, talentu a vzdělávání v oblasti aerokosmonautiky (FITEA).