Datum:18.03.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Egypt - vlajka Egypt

Egyptská libra devalvovala. Nyní se měna stabilizuje

Po dohodě s Mezinárodním měnovým fondem Egypt devalvoval svou měnu z kurzu těsně pod 31 egyptských liber za dolar na kurz těsně pod hranicí 50 liber. Tento krok pomůže stabilizovat ekonomickou situaci země a je i dobrým signálem pro zahraniční investory.

Od začátku roku 2022, kdy se začal projevovat nedostatek cizí měny v Egyptě, libra ztratila více než dvě třetiny své hodnoty vůči dolaru v sérii postupných devalvací. Převody od Egypťanů pracujících v zahraničí, což je hlavní zdroj cizí měny v zemi, se loni prudce zpomalily kvůli očekávání, že libra klesne.

Válka v Gaze a útoky na lodní dopravu v Rudém moři navíc ohrozily příjmy z cestovního ruchu a dopravy ze Suezského průplavu, tedy ze dvou dalších důležitých zdrojů tvrdé měny. Příjmy ze Suezského průplavu klesly o více než 50 %, ačkoli egyptský ministr cestovního ruchu uvedl, že počet návštěvníků na začátku letošního roku vzrostl.

Nedostatek tvrdé měny v zemi omezil místní obchodní aktivity. Tím se nahromadilo zboží v přístavech a došlo ke zpoždění ve vládních platbách za komodity, včetně životně důležité pšenice.

Egyptští vládní představitelé očekávají stabilizaci měny, a to den poté, kdy centrální banka oznámila přechod na flexibilnější směnný kurz a nechala měnu klesnout o téměř čtyřicet procent. Egypt si splněním této podmínky zajistil rozšíření půjčky od Mezinárodního měnového fondu o 8 miliard dolarů.

Libra se nyní pohybuje těsně pod 49,5 za dolar. Ještě před devalvací prudkým zvýšením úrokových sazeb držela centrální banka měnu asi rok na úrovni těsně pod 31 librami za dolar.

Flexibilnější směnný kurz, požadovaný Mezinárodním měnovým fondem, je klíčový pro obnovení důvěry investorů v ekonomiku, kterou poslední dva roky ochromil nedostatek cizí měny. Prvním dobrým znamením je obnovení nákupu egyptských dluhopisů.

Premiér Mostafa Madbouly plánuje velké obchody, aby zajistil Egyptu likviditu. Stát bude spolupracovat s obchodníky na stabilizaci cen a na upřednostnění přístupu k cizí měně pro dovozce základních komodit, jakmile se projeví měnový posun.

Egypt nyní očekává poskytnutí půjček od multilaterálních a dalších partnerů, včetně Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Evropské unie, a to celkem 20 miliard dolarů.

Vláda se dále zavázala, že prodá státní aktiva a povzbudí investice v soukromém sektoru. „Očekáváme, že provedeme několik obchodů v různých strategických sektorech za částku blížící se 3,5 miliardy dolarů. V krátkodobém horizontu přijde více finančních prostředků," řekl ministr financí Maait.

Egypt v minulosti slíbil přejít na pružnější systém směnných kurzů, jen aby obnovil držení měny na pevném kurzu, zatímco velká část ekonomiky závisela na kurzu černého trhu, který klesl až na 70 liber.

Guvernér centrální banky Hassan Abdalla popsal obchodování na černém trhu jako nešvar, který odráží nedostatek důvěry ve finanční systém. „Naštěstí dnes máme na to, abychom splnili své závazky. Centrální banka bude mít možnost zasáhnout, stejně jako v jiných zemích, v případě nadměrné volatility," poznamenal  Abdalla.

Mezinárodní měnový fond, který souhlasil s přidáním pěti miliard dolarů ke svému stávajícímu třímiliardovému úvěrovému programu s Egyptem, očekává udržitelný a jednotný směnný kurz určený trhem.

Egypt se zavázal provést strukturální reformy, aby stabilizoval ceny, zvládl dluhovou zátěž, a podpořil růst soukromého sektoru. Očekává se, že po počátečním zvýšení o 600 bazických bodů budou egyptské úrokové sazby, které jsou dlouhodobě jedny z nejvyšších na světě, nyní klesat.

Navíc před dvěma týdny Egypt podepsal investiční dohodu s emirátským suverénním fondem ADQ, která zahrnuje platbu ve výši 24 miliard dolarů za práva na rozvoj prvotřídního úseku pobřeží Středozemního moře. Dohoda mimo zahrnuje konverzi stávajících vkladů ve výši 11 miliard dolarů, které mají být použity na blíže nespecifikované projekty v celém Egyptě. Egyptská vláda uvedla, že 35 miliard dolarů bude převedeno do dvou měsíců.

Stabilizace měny, investice od ADQ a navýšení půjčky od MMF, mají obnovit důvěru zahraničních investorů, dodavatelů zboží a poskytovatelů služeb ze zahraničí do Egypta. Zlepší se situace s platbami, a celkově i podnikatelské prostředí, a lze tedy nyní možné doporučit českým exportérům egyptský trh.

Ve snahách českých exportérů o aktivity na egyptském trhu je kdykoliv připravena pomoci zahraniční kancelář v Káhiře, kterou můžete kontaktovat a sjednat si individuální asistenci.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt.

Zdroj: Reuters.com

Další aktuality