Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.
Ačkoli nyní egyptská ekonomika prochází zkouškou, stomilionová země s mladou a rostoucí populací, strategickou pozicí pro globální obchod a velkými ambicemi v mnoha směrech nabízí stále bezpočet příležitostí pro naše exportéry a investory. Jak říká ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Káhiře Tomáš Rousek: „Kdo si navíc začne budovat v Egyptě pozice nyní, získá před ostatními náskok. Protože jestli je v Africe pro úspěšný obchod něco opravdu potřeba, pak je to trpělivost a dlouhodobé budování osobních kontaktů.“ Hovoříme s ním krátce po úspěšné misi českých vodohospodářů v Káhiře, kterou zorganizoval CzechTrade ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Káhiře.
Egyptský premiér Mostafa Madbouly uvedl, že Suezský průplav hlásí ztráty až 550 milionů dolarů měsíčně kvůli přetrvávajícímu regionálnímu napětí.
Poprvé od roku 2021 oznámily egyptské podniky v červnu tohoto roku významný nárůst prodejů, ale podle nejnovější zprávy o indexu nákupních manažerů (PMI) jsou výhledy stále ještě spíše opatrné.
Skupina Talaat Moustafa Group (TMG) se sídlem v Káhiře investuje 21 miliard dolarů do rozvoje nového turistického projektu na egyptském pobřeží Středozemního moře.
Letecká společnost EgyptAir zahajuje pravidelné lety mezi Prahou a Káhirou. Nová linka bude provozována od 9. července třikrát týdně.
Egypt byl tradičním obchodním partnerem Československa již před 2. světovou válkou. České firmy se v uplynulých desetiletích aktivně podílely na realizaci celé řady rozvojových projektů a dodávek investičních celků. Jednalo se zejména o oblasti energetiky, zavlažovacích systémů, cukrovarů, mlýnů a cementárenského průmyslu.
Egypt je stále jedním z největších českých obchodních partnerů nejen na africkém kontinentu, ale v celé oblasti Blízkého východu. Jedná se jak o přímé vývozy českého zboží, tak i reexporty do dalších zemí Blízkého východu a Afriky.
České výrobky jsou všeobecně známé svoji kvalitou, respektive poměrem cena a kvalita. Na tomto základě je nutné hledat další obchodní příležitosti jakožto i nabízet možnosti kooperace a tím předejít konkurenci, která zatím výrobky v převážné většině pouze dováží.
Podrobné teritoriální informace o egyptské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Časové pásmo
GMT +2 hodiny
Navázat obchodní styky s egyptskými partnery (pokud tedy oni sami neosloví české firmy) je prakticky nemožné dělat od stolu v kanceláři. Neexistuje zde veřejná databáze firem. Placené databáze jsou většinou výtvorem evropských společností, zaměřených právě na tuto aktivitu. Z toho vyplývá, že jsou k dispozici neověřené seznamy se zavádějícími údaji a kontakty. Bez toho, aby se zástupce české firmy osobně setkal s potencionálním partnerem na egyptské půdě, se prakticky nedostane k žádným relevantním kontaktům, telefonním číslům či fungující e-mailové adrese.
V této fázi je možné využít služeb zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt, která může nejenom ověřit vytipovanou firmu, ale i připravit program návštěvy s egyptským partnerem a ověřit zájem o výrobky či technologie.
Návštěvu je nutné si precisně připravit, jelikož prakticky ve všech oborech zde působí konkurence z Evropy či Asie. Je nutné připravit si argumenty proč je české zboží unikátní a cenově srovnatelné, jelikož cena je na zdejším trhu zcela zásadní. Už před cestou si projednejte způsoby profinancování exportu.