USA

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

USAUSA

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Chicago
USA čelí pandemické krizi, jsou nepostiženější zemí světa

K 29. březnu 2020 bylo ve Spojených státech potvrzeno více než 150 tisíc nakažených lidí a šlo tak o nejpostiženější zemí světa. Vláda se obává velkého počtu mrtvých (zemřelo už 2500 lidí) a zároveň pumpuje do těžce zkoušené ekonomiky stovky miliard dolarů. Epidemie by měla vrcholit během dubna.

Nejvíce postiženými státy jsou aktuálně New York – k 29. březnu 60 tisíc nemocných (965 zemřelých), New Jersey – 13 386 nemocných (161 úmrtí), California – 6204 nemocných (131 úmrtí) a Michigan – 5486 nemocných (132 úmrtí). Skutečné počty nakažených budou ale zřejmě – stejně jako v ostatních zemích – výrazně vyšší.

Počet nově potvrzených osob pozitivních na koronavirus se den ode dne zvyšuje, stejně tak rychleji roste počet obětí.

Nejvíce testů na virus bylo provedeno ve státu New York. Je jich už více než sto tisíc, dále následují Kalifornie a Washington, kde jsou rovněž desítky tisíc otestovaných.

Nedostatek ventilátorů je kritický
Guvernér státu New York ve středu oznámil, že bylo zakoupeno okolo sedmi tisíc nových ventilátorů, ale během prvních dvou dubnových týdnů jich bude potřeba minimálně dalších 30 tisíc. Potřeba ventilátorů je podle něj kritická a situace zoufalá.

Nejvyšší počty pozitivních případů na covid-19 jsou ve státu New York především proto, že je zde za běžných okolností mnoho turistů ze zahraničí a má vysokou hustotu zalidnění.

Podobná situace se ale během následujících čtyř až šesti týdnů předpokládá ve městech a příměstských komunitách v celých Spojených státech.

Vrchol pandemie v New Yorku by měl nastat za tři týdny. Všechny nemocnice ovšem musejí zvýšit svou kapacitu o 50 až 100 procent. Lůžek na jednotkách intenzivní péče by mělo být až 40 000, v současné době jsou jich k dispozici jen tři tisíce. V případě potřeby budou na nemocniční prostory upraveny hotely, koleje univerzit, domy s pečovatelskou službou a veškeré volné prostory.

V neděli 29. března prodloužil prezident Trump nařízení o uzavření USA pro cestování z ostatních států do 30. dubna 2020.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí CDC vyzvalo obyvatele států New York, New Jersey a Connecticut, aby se zdrželi zbytečného cestování po dobu následujících 14 dní.

Výjimku mají zaměstnanci v odvětvích základní infrastruktury jako nákladní doprava, veřejné zdravotnictví, finanční služby a dodávky potravin.

Vláda vyzývá Američany, aby se vyhýbali společenským shromážděním zahrnující skupiny 10 a více osob, aby se vyhýbali veřejným prostorám, jako jsou bary a restaurace, omezili cestování a praktikovali zvýšenou hygienu. Nemocným lidem a starším osobám je doporučeno se zdržovat výhradně doma.

Administrativa prezidenta Trumpa připravuje přepravu zdravotnických potřeb z Asie a jiných oblastí světa do USA. V neděli přistál na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho let ze Šanghaje s více než 10 miliony chirurgických rukavic, 130 000 zdravotních masek N-95 a dalším zdravotnickým vybavením. Takových zásobovacích letů je připraveno dalších 20.

Některé on-line supermarkety se chystají na výrazné navýšení počtu zaměstnanců, aby byla uspokojena poptávka po dodávkách potravin a dalšího nutného zboží do domů.

Firmy zavírají pobočky, přerušují výrobu
Současná situace se projevila v celé řadě oborů, ať jsou to výrobní podniky, které musely omezit či úplně uzavřít své pobočky z důvodu ochrany svých zaměstnanců, obchodních služeb, leteckého průmyslu atd.

Maloobchodníci v celé zemi zkracují svou prodejní dobu, někteří z důvodu zákazu vycházení, ostatní z důvodu hloubkového čištění svých ploch a doplňování zásob, někteří přistoupili k úplnému zavření obchodů. Prodejny potravin vyhradili ranní hodiny pro seniory, těhotné ženy a rizikové skupiny obyvatel. Mezi největší prodejní řetězce, které oznámili své uzavření jsou: Macy’s, Sephora, Nordstrom, H&M, DSW, Bath & Body Works, Victoria’s Secret a Ralph Lauren, TJ MAX, J. C. Penny. Společnost Apple, která oznámila původně své uzavření na 14 dní, změnila rozhodnutí na dobu neurčitou. Asi 1800 prodejen se rozhodl uzavřít i řetězec Target.

Virus zásadně mění americký život. Po celé zemi jsou zakázána velká shromáždění, zrušena sportovní utkání, kulturní události a konference, zavřeny knihovny a muzea. Ve Washingtonu, který má nejvyšší počet případů nakažených osob v USA, guvernér zakázal shromáždění více než 250 lidí.

V téměř dvaceti státech byly uzavřeny všechny školy. Veřejné školy v New Yorku jsou zavřeny zatím do pondělí 20. dubna.

Už 11. března oznámil prezident Trump pozastavení veškerého cestování z Evropy do USA na následujících 30 dní. Ke 13. 3. schválil americký kongres návrh zákona, který by měl pomoci těm, kteří byli zasaženi koronavirem. Návrh zákona rozšiřuje přístup k bezplatnému testování, rozšiřuje pracovní neschopnost pro nejzranitelnější osoby a poskytuje potravinovou pomoc. Prezident Trump vyhlásil národní nouzovou situaci.

Vzhledem k situaci se zvýšila poptávka po zboží v potravinových a drogistických řetězcích v zemi, zejména po sanitárním zboží, toaletním papíru, papírových hygienických ubrouscích, baleném pečivu, balené vodě a konzervovaných potravinách. Walmart, jako největší maloobchodní prodejce v zemi, oznámil, že zvažuje omezit množství prodeje u položek, po kterých jsou neobvykle vysoké poptávky. Většina velkých marketů stanovila limity prodeje určitého zboží.

Odvětví, kterého se nejvíce dotkla krize (respektive drastický pokles poptávky), je doprava. Všechny letecké společnosti musely omezit své lety, nejvýrazněji Delta. Ta uzemní až 300 letadel a v následujících měsících sníží kapacitu o 40 %, což je největší pokles v historii společnosti. V rámci snižování nákladů odloží  dodávky nových letadel a sníží také investice o dvě miliardy dolarů. Zaměstnancům navíc nabízí dobrovolné neplacené volno.

Vzhledem k nejisté budoucnosti zvažuje vládní podporu i letecká společnost American Airlines. Ta zavede postupné pozastavení dálkových mezinárodních letů  od 16. 3. do 6. 5. 2020, v dubnu zkrátí vnitrostátní lety a v letní sezóně sníží počet zahraničních letů o 10 %.

Situace v Illinois
Jedním z více zasažených měst je Chicago. Předpokládá se, že bude potřeba zvýšit nemocniční kapacitu, proto se uvažuje i o zřízení nových center, například v kongresovém centru McCormick Place v Chicagu.

Starostka Chicaga Lori Lightfoot uzavřela pro veřejnost stezky a parky v okolí jezera Michigan, neboť zde za příznivého počasí narůstal počet návštěvníků.

Lesní rezervace, návštěvnická centra, přírodní střediska a parky v oblasti Cook County zůstávají prozatím otevřená, ale s platností do 11. 5. 2020 budou uzavřeny všechny veřejné budovy a toalety a budou také zrušena všechna povolení k akcím pořádaným v těchto parcích.

Autor: Jan Kubata, CzechTrade USA, 30.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

 

Archiv zpráv ke koronaviru v USA a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Spojené státy americké (USA) jsou největším importérem na světě. Pro Českou republiku představují USA 12. největšího exportního partnera a nejúspěšnější mimoevropský trh. Jen za rok 2018 došlo k nárůstu exportu z ČR do USA o 11,1 %, přičemž tento potenciál není ani zdaleka vyčerpán. USA jsou rovněž největší světovou ekonomikou s koupěschopnou poptávkou přes 300 milionů obyvatel. Takový trh nemůže neskýtat příležitosti pro české firmy.

České firmy jsou významně závislé na trhu EU, což se může ukázat jako slabina v době, kdy se ekonomice EU nebude dařit. Proto je dobré svoji pozornost nepoutat jen na evropské státy, ale poohlédnout se i po jiném kontinentě. Poté, co Spojené státy americké uvalily cla na čínské zboží, jsou americké firmy nuceny hledat obchodní partnery na jiných trzích včetně Evropy, což nabízí jedinečnou příležitost právě pro vaši firmu. Nyní je vhodná doba pro vstup na americký trh. A přesně s tím dokáže CzechTrade vaší firmě pomoci. 

Lákavou výzvu představují USA pak zvláště pro ty, jejichž výrobky a služby nesou vysokou přidanou hodnotu. Právě pro takové jsou USA tím správným trhem. Podrobné teritoriální informace o ekonomice USA, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Spojené státy svou rozlohou zasahují do 5 časových zón.
Zahraniční kancelář CzechTrade ve městě Chicago náleží do pásma GMT -6 hod. a používá letní čas GMT -5 hod.

Desatero pro obchodování

USAUSA
  1. Buďte kreativní – Originální a inovativní řešení jsou zde ceněná a to zvláště v případě, kdy firmě umožní výrazně zjednodušit nebo zefektivnit výrobní proces nebo uspořit náklady.
  2. Buďte flexibilní – Americké firmy bývají velmi náročné a společnost, která je schopna flexibilně reagovat na měnící se situaci na trhu nebo na nové požadavky amerického zákazníka, je posuzována jako perspektivní partner.
  3. Nepodceňujte přípravu – Perfektní příprava na důležité obchodní jednání či na významný projekt je klíčová.
  4. Počítejte s kulturními rozdíly – Přestože nám mohou být Američané v mnoha ohledech blízcí, mají své kulturní zvláštnosti a v řadě situací budou reagovat jinak, než jak bychom od nich očekávali.
  5. Respektujte specifika místního prostředí – Když si nejste jistí reakcí a postojem partnera, važte každé slovo – raději buďte opatrní s používáním humoru v průběhu jednání a respektujte význam tradičních amerických hodnot (vlastenectví, patriotismus a státní symboly; respektování společenských menšin a státních autorit; důležitost politicky korektního jednání; význam náboženství apod.).
  6. Využijte služeb profesionálů znalých místního prostředí – Místní podmínky mohou být ve srovnání s tím, na co jsou české firmy zvyklé například z evropských zemí, dosti odlišné. Určitě se vyplatí využít služeb místních odborníků na právní, dovozní či certifikační problematiku, v případě nutnosti i se specializací na daný průmyslový segment. Nezbytné kontakty vám může pomoci zprostředkovat i zahraniční kancelář CzechTrade v Chicagu.
  7. Buďte aktivní a iniciativní – Sledujte situaci na trhu a monitorujte trendy, udržujte s americkými partnery dlouhodobé vztahy a informujte je o nových produktech vaší společnosti. Budete bráni jako seriózní partner s vážným zájmem o spolupráci.
  8. Buďte spolehlivým a důvěryhodným partnerem – Neslibujte nic, co nemůžete splnit, a respektujte uzavřené dohody.
  9. Dodržujte smluvené termíny – Naplánujte si program tak, abyste při přesunech mezi jednáními vždy měli dostatečnou časovou rezervu. Dodržování termínů by mělo být pravidlem i při plnění dlouhodobějších dodávek; v případě zpoždění způsobeného neočekávanými okolnostmi obratem kontaktujte amerického partnera a snažte se situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti.
  10. Buďte sebevědomí – Jednání s americkými partnery nebývají jednoduchá, Američané umějí být velmi tvrdí vyjednavači. Buďte si vědomi své konkurenční výhody, kvality svých produktů a výhodnosti nabídky vaší společnosti a nebojte se slušně, leč asertivně prosazovat své zájmy.

Nejbližší související akce

ECRM Global Wine Beer and Spirits 2020 23. 8. 2020 - 26. 8. 2020 Veletrh
Spojené státy americké
Rohnert Park, California,
Spojené státy americké
Více informací
IMTS Chicago 2020 14. 9. 2020 - 19. 9. 2020 Veletrh
Spojené státy americké
Chicago,
Spojené státy americké
Více informací
Pack Expo Chicago 2020 8. 11. 2020 - 11. 11. 2020 Veletrh
Spojené státy americké
Chicago,
Spojené státy americké
Více informací
KOSHERFEST 2020 10. 11. 2020 - 11. 11. 2020 Veletrh
Spojené státy americké
New Jersey,
Spojené státy americké
Více informací
PLMA USA 2020 16. 11. 2020 - 17. 11. 2020 Veletrh
Spojené státy americké
Chicago,
Spojené státy americké
Více informací

Články a rozhovory

Vietnam Vietnam
Litva Litva
Bulharsko Bulharsko
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty
Polsko Polsko
Spojené státy americké Spojené státy americké
Čína Čína
Kazachstán Kazachstán
Brazílie Brazílie
Lotyšsko Lotyšsko
| 9. 3. 2020
Spojené státy americké Spojené státy americké
| 17. 4. 2019