Datum:28. 6. 2023
Teritoriální zaměření:
Spojené státy americké - vlajka Spojené státy americké

Chcete uspět v USA? Začněte na veletrhu!

Strojírenská výroba a zpracování kovů je ve Spojených státech důležitým ekonomickým odvětvím. Tradičně se toto odvětví soustředí převážně do oblasti kolem velkých jezer amerického Středozápadu. Podle posledních dostupných dat amerického Ministerstva obchodu z roku 2021 strojírenská výroba a zpracování kovů přinesly do americké ekonomiky 2,3 bilionu dolarů, a představovaly tak 12 % z celkového HDP.

Toto odvětví zcela přirozeně prošlo v průběhu posledních let významnými změnami. Zatímco země zažívala od poloviny 20. století pokles pracovních míst ve výrobě, v některých odvětvích došlo k nedávnému oživení. Velmi důležitými faktory, které utvářejí dnešní podobu strojírenské výroby a zpracování kovů, jsou technologický pokrok, digitalizace, automatizace a robotizace. Z informací zveřejněných Association for Manufacturing Technology z roku 2022 vyplývá, že s ohledem na vysoké ceny dopravy a další globální výzvy, které v posledních letech narušují dodavatelské řetězce, se výroba často vrací do Spojených států, případně US firmy hledají dodavatele v Evropě. Ideální příležitostí, jak navázat obchodní vztahy s americkými partnery, je pravidelná účast na veletrzích.

Devět prvních

V roce 2022 proběhla oficiální účast podpořená Ministerstvem průmyslu a obchodu na veletrhu IMTS v Chicagu, na které se prezentovalo devět českých společností. Veletrh IMTS se koná každé dva roky a střídá se a oborově doplňuje s veletrhem Fabtech, na který agentura CzechTrade pořádá v tomto roce pro české firmy společnou účast. Akce proběhne v termínu od 11. do 14. září v Chicagu. Fabtech je největší veletrh na severoamerickém trhu a je zajímavý pro firmy zabývající se klasickým opracováním kovů, strojírenskými technologiemi a technologiemi zpracování kovů, včetně softwarů, automatizace či 3D tisku, přičemž účast je určena pouze pro odbornou veřejnost.

Velkou šanci na úspěch na americkém trhu mají firmy, které mají produkty s přidanou hodnotou či inovativním řešením, populární jsou také technologie 3D tisku. Zaznamenali jsme však od amerických nákupčích zájem o dodávky tradičnějších strojírenských produktů, například nástrojů pro precizní kovoobrábění.


Jak na to?

V případě, že by vaše společnost zvažovala účast na veletrhu Fabtech, obracejte se na garanty akce. Více informací k akci je uvedeno na webových stránkách CzechTrade v sekci Kalendář akcí.


Markéta Šebelová
zahraniční kancelář CzechTrade USA (Chicago)