Datum:20. 5. 2024
Teritoriální zaměření:
Austrálie - vlajka Austrálie

CzechTrade nabídne firmám možnost zúčastnit se největšího železničního veletrhu v asijsko-pacifickém regionu AusRAIL

Příležitostí pro české společnosti působící v sektoru železniční dopravy bude v Austrálii v příštích letech celá řada. V plánu je výstavba vysokorychlostní železnice spojující Sydney a Melbourne, ale i řada projektů souvisejících s rozšiřováním tramvajové sítě a sítě lehké železnice.

České společnosti v oblasti železniční dopravy mají na australském trhu místo. Příkladem je Pražská strojírna, která je partnerem Yarra Trams, operátora města Melbourne, kde už realizovala řadu projektů. Minulý rok jich bylo konkrétně osm. Společnost Yarra Trams byla s realizací projektů spokojena, a tak Pražskou strojírnu doporučila i na Nový Zéland, kam má v tomto roce dodat dvě výhybky pro Muzeum dopravy a technologií (MOTAT) v Aucklandu. Dále tato česká firma chystá dodávku 41 tramvajových výhybek do vozovny Maidstone a stejný počet i s výhybkovými systémy do vozovny Brunswick v Melbourne.
 Na australský trh dodává výhybky také společnost Výhybkárna a strojírna.

Působí zde rovněž firma Elektroline dodávající signalizační systémy. Ta v Melbourne začátkem března zprovoznila nejvytíženější průjezdný tramvajový terminál na jižní polokouli.

Na trh se svými trakčními motory letos vstupuje i Škoda Group. Určeny jsou do nových tramvají Flexity 2, které do Melbourne s nejdelší tramvajovou sítí na světě bude od roku 2025 dodávat společnost Alstom. Škoda plánuje do roku 2028 Alstomu dodat až 1120 transakčních motorů.


Pro české společnosti bude v následujících letech i celá řada dalších příležitostí:

 

Rozšiřování infrastruktury v Sydney

V Sydney, hlavním městě Nového Jižního Walesu, probíhá stavba největšího projektu veřejné dopravy v Austrálii - Sydney Metro. Cílem je vytvořit síť metra s přepravní kapacitou srovnatelnou s ostatními světovými metropolemi. V plánu je výstavba čtyř linek metra, 46 stanic a 113 km tratí.

K otevření prvních stanic dojde už v polovině letošního roku, kdy bude dosud jediná fungující linka North West Line prodloužena o prvních 15,5 km linky City & Southwest. Povede do centra města a v roce 2025 bude otevřena její trasa směrem na jihozápad až do Bankstown. Tím bude linka v součtu prodloužena na 30 km. V roce 2026 se dále očekává spuštění 23km linky Western Sydney Airport spojující mezinárodní letiště Western Sydney International Airport, jehož otevření je plánováno téhož roku, s novým ekonomickým centrem Western Sydney Aerotropolis. A v roce 2032 by měla být uvedena do provozu linka Sydney Metro West o délce 24 km spojující oblast Greater Parramatta a centrum Sydney.

Metropole investuje také do rozšiřování sítě lehké železniční dopravy. Dosud zde fungují dvě linky a v polovině letošního roku se očekává spuštění 12 km linky Parramatta Light Rail spojující Westmead s Carlingford. V příštím roce budou započaty stavební práce jejího rozšíření.

 

Vysokorychlostní železnice ve státech New South Wales a Viktorie

Jedním z největších projektů v historii Austrálie je výstavba vysokorychlostní železnice, která by do roku 2050 měla spojovat Sydney, hlavní město Canberru a Melbourne. Realizace projektu má proběhnout v pěti fázích, v jejichž rámci by mělo postupně docházet ke zkracování cestovní doby potřebné k dosáhnutí cílové destinace. V plánu není výstavba tratě od nuly, nýbrž postupné zprovozňování rychlých paralelních úseků v rámci stávajícího koridoru Sydney-Melbourne. To znamená, že počáteční rychlejší železniční spoje fungující během prvních let stavby by se spoléhaly na některé úseky staré trati.

Do roku 2050 by lidé mohli cestovat vysokorychlostními vlaky, dosahujícími rychlosti 250-300 km/h, které by umožnily výrazné zkrácení času potřebného k přepravě. Například ze Sydney do Melbourne, které jsou od sebe vzdáleny 866 km, by měli cestující dorazit už za 4 hodiny namísto dnešních 11 hodin.

Plánuje se také strategie výstavby vysokorychlostní trati mezi Sydney a Newcastle.


Výstavba železniční tratě ve Viktorii

Ve státě Viktorie má být do roku 2053 vystavěna 90km železniční trať spojující Frankston Line a Werribee Line vedoucí přes letiště v Melbourne. Momentálně probíhají práce na prvním úseku Suburban Rail Loop East o délce 26 km z Cheltenhamu do Box Hill, který má být dokončen do roku 2035. Výstavba dalších úseků je ve fázi plánování a probíhají jednání o dalších krocích. Stavební práce na úsecích Box Hill - letiště Melbourne - Weribee by měly začít v roce 2043 a měly by být dokončeny v roce 2053.

 

Perth

V Perthu je realizován rozsáhlý projekt Perth Metrone, v rámci kterého má být vystaveno 72 km železnice. Město do budoucna zvažuje výstavbu sítě lehké železnice a v plánu je i modernizace signalizačních systémů.

 

Gold Coast

V Gold Coast bude příští rok spuštěna trasa lehké železnice spojující Broadbeach s Burleigh Heads, která má být v příštích letech prodloužena do Coolangatta přes letiště Gold Coast o dalších 13 km.

 

AusRail Plus 2025

AusRail představuje největší veletrh v oblasti železniční dopravy v asijsko-pacifickém regionu.

Veletrh je pořádán každý rok v listopadu, nicméně s přídomkem Plus probíhá jen jednou za dva roky. AusRail Plus je celkově větší a vyznačuje se významnější mezinárodní účastí. V roce 2025 se akce uskuteční v Melbourne.

Mezi vystavovateli jsou lídři v oblasti železniční dopravy z celého světa. Veletrh tak pro české firmy představuje jedinečnou příležitost lépe porozumět současnému dění na trhu v Austrálii a asijsko-pacifickém regionu a navázat cenné kontakty k rozvoji spolupráce.

V roce 2023 mezi vystavovateli nechyběly např. známá francouzská společnost Alstom, japonská Hitachi Rail, Siemens, QueenslandRail, australsko-novozélandská společnost John Holland a další. Více informací o AusRAIL naleznete na stránkách veletrhu ausrail.com.

CzechTrade na tuto akci konanou v roce 2025 plánuje organizaci společného stánku českých firem. Svůj předběžný zájem o účast na společném stánku můžete vyjádřit již nyní, a to zasláním e-mailu na adresu: lubos.matejka@czechtrade.cz. Informace k podmínkám účasti budou zveřejněny na webu v Kalendáři akcí v druhé polovině roku 2024.


Autor: Luboš Matějka, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Austrálie a nový Zéland