Datum:22. 12. 2021
Teritoriální zaměření:
Španělsko - vlajka Španělsko

CzechTrade připravil podnikatelskou misi zaměřenou na vesmírný průmysl ve Španělsku

Agentura CzechTrade přichystala v polovině prosince ve spolupráci s Czech Space Alliance podnikatelskou misi zaměřenou na vesmírný průmysl, které se zúčastnilo 11 českých exportérů z tohoto oboru. Misi vedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová a kromě Ministerstva průmyslu a obchodu se na ní podílely i Ministerstvo dopravy a Velvyslanectvím ČR v Madridu. Ze španělské strany se pak akce zúčastnila padesátka španělských a baskických firem a nejdůležitější instituce z oboru.

Během více než 120 jednání, přičemž 80 z nich se uskutečnilo přímo v hlavním městě Španělska Madridu a dalších 40 v Bilbau, měly české firmy možnost probrat, jaké příležitosti jim toto odvětví ve Španělsku nabízí a jednat s takovými giganty jako Airbus, Thales Group nebo Indra Sistemas.

Kromě B2B schůzek došlo i na oborové prezentace, networking a bilaterální jednání se státními institucemi jako Ministerstvo vědy a inovací (Ministerio de Ciencia e Innovación), Ministerstvo průmyslu, obchodu a cestovního ruchu (Ministerio de Industria, Comercio y Turismo) a investičními a obchodními agenturami ICEX a Basque Trade & Investment a Agencia Vasca de Internacionalización.

Věříme, že tato mise pomůže vzájemné spolupráci mezi českými a španělskými firmami v oblasti vesmírného průmyslu. Dobývání vesmíru je dnes na Pyrenejském poloostrově na vzestupu a ze strany španělských subjektů jsme se tak setkali s obrovským zájmem o kooperaci. Španělé právě nyní hledají nové obchodní partnery, a to skýtá pro české firmy, které se tímto odvětím zaobírají, obrovské příležitosti. Velký zájem byl zvlášť o exportní alianci, která může díky spolupráci svých členů nabídnout komplexní řešení,“ vysvětluje ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Španělsko Marek Zmrzlík.

Kromě toho měli účastníci mise možnost nahlédnout pod pokličku španělských aktivit vesmírného sektoru. Viděli zblízka některé vesmírné projekty a mohli porovnat své zkušenosti s kolegy ze Španělska a hledat možné synergie pro další spolupráci.

Celkem nacestovaly české společnosti po Španělsku téměř 700 kilometrů a během mise navštívily hned několik specializovaných pracovišť. Jedním z nich byla Deep Space Antena na stanici Cerberos, kde bylo mimo jiné možné vidět software vyrobený a dodaný českou firmou Iguassu. Ten slouží k identifikaci Near Earth Objects (NEO) a Space Debris – tedy objektů v blízkosti země a vesmírného odpadu. Firmy také měly možnost navštívit firmu Added Value Solutions (AVS). Ta dodává součástky pro rovery, které aktivně zkoumají povrch planety Mars. Nově také vyvíjí zařízení pro 3D tisk na Měsíci a Marsu, s jehož demonstrátorem se účastníci mohli zblízka seznámit. 

Fotogalerie

Zdroj: CzechTrade