Kostarika prošla zajímavým vývojem. Z producenta kávy a banánů se v 90. letech stala výrobcem mikročipů a dnes je země známá nejen jako tropický ráj s pozoruhodnou biodiverzitou, ale také jako důležité nearshoringové centrum pro IT sektor a pokročilé technologie.
Podle Reportu o technologiích a inovacích 2023, vypracovaného Konferencí Spojených národů pro obchod a rozvoj (UNCTAD — United Nations Trade and Development), je Kostarika třetí nejvíce připravenou latinskoamerickou zemí na špičkové technologie. Podle Global Innovation Index patří již přes 10 let mezi nejinovativnější země Latinské Ameriky.
V zemi se nachází přibližně 450 společností spojených se sektorem ICT s objemem prodeje minimálně 1,3 miliardy amerických dolarů. Podle odhadů Agentury pro podporu investic v Kostarice (CINDE) působí 96 z 224 poskytovatelů služeb v podsektoru digitálních technologií, zatímco 32 200 ze 114 700 pracovních míst v sektoru služeb je spojeno s cloud computingem, správou dat, strojovým učením, vývojem aplikací a dalšími souvisejícími oblastmi. V Kostarice působí i celá řada technologických gigantů jako Google, Amazon, Intel, Hewlett-Packard nebo Microsoft, který má v Kostarice největší a nejmodernější pobočku v Latinské Americe.
Ekonomický a technologický úspěch této země je založen na řadě důležitých pilířů: politická stabilita, právní jistota, lidský talent, daňové pobídky pro nadnárodní společnosti, udržitelnost, rozvoj telekomunikací a v neposlední řadě strategická geografická poloha.
Internetové připojení pokrývá 81,3 % celého území, čímž Kostarice patří druhá příčka v rámci Latinské Ameriky. Země se řadí mezi lídry v rámci všech členských států OECD v růstu připojení přes optická vlákna. Jen od roku 2020 do konce roku 2023 se rozrostly optické sítě ze 78 417 na 203 000 km. Zavádění 5G sítí je naplánováno na rok 2025.
Zaměření Kostariky na vzdělávání své populace hraje také klíčovou roli. K investování do vzdělání došlo již před 75 lety, poté, co se Kostarika stala první zemí na světě, která zrušila svou armádu a přerozdělila prostředky do vzdělání, zdravotnictví a později do udržitelného rozvoje, výzkumu a vývoje. S téměř 98% mírou gramotnosti se země může pochlubit vysoce vzdělanou a dvojjazyčnou pracovní silou, díky čemuž se v zemi rozvíjí znalostně náročná odvětví, jako jsou technologie nebo farmacie. V zemi působí více než 90 nadnárodních společností v oblasti medicínských technologií, kde IoT, e-Health, automatizace a nové materiály jsou klíčové pro budoucí vývoj v tomto sektoru.
Jeden ze základních kamenů pro rozvoj nových technologií v zemi položil již před téměř 30 lety Intel, který má dnes v Kostarice i vyspělé výzkumné a vývojové centrum. Kostarika je díky tomu nyní významným hráčem v odvětví polovodičů. Nejedná se jen o výrobu čipů; rozšiřování tohoto sektoru pomáhá Kostarice etablovat se jako centrum různých technologických odvětví, nimiž jsou pokročilá výroba a vysoce technologické služby.
O Kostarice se také stále více mluví jako o dalším možném latinskoamerickém středisku datových center. Aktuálně se ve středoamerické zemi nachází sedm datových center pro sdílené umístění, tzv. colocation. Kostarika je zajímavá díky dobré infrastruktuře, napojení na čtyři podmořské kabely a energetickému přebytku, kde až 99 % elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů.
Jedním z pilířů úspěchu Kostariky je její rozsáhlá síť zón volného obchodu. Tyto zóny nabízejí daňové pobídky, zjednodušené předpisy a špičkovou infrastrukturu pro přilákání zahraničních investorů. V roce 2022 Kostarika potvrdila svou pozici lídra v přilákání nejvíce přímých zahraničních investic v poměru k jejímu HDP. Podle CINDE působí v Kostarice více než 400 nadnárodních společností. Pro přilákání firem do zón volného obchodu musí tyto zóny disponovat zázemím pro vyspělou technologii 4.0, digitalizovanými logistickými sklady s automatizovanými systémy pro vstup a výstup zboží propojenými s celními orgány a rozpoznávacími systémy pro sledování dopravy zboží.
To, že se Kostarika v zavádění nových technologií ubírá správným směrem, dokazuje i fakt, že se tady nachází Coyol Free Zone, nejinovativnější zóna volného obchodu v celé Latinské Americe a jedna z deseti nejlepších celosvětově.
Podniky v těchto zónách jsou průkopníky ve využívání nových technologií, jako jsou cloudové služby nebo blockchain, který zajišťuje spolehlivé finanční transakce i správu dokumentů umožňující integraci s celním a daňovým úřadem. Roste poptávka i po 3D aditivním tisku, který patří v zemi mezi nejčastěji zaváděné technologie ve společnostech v sektoru pokročilé výroby. Tento tisk se například využívá při výrobě implantátů nebo při přípravě a výrobě léků.
Umělá inteligence je dalším rostoucím odvětvím, ve kterém je Kostarika připravena zvýšit svou globální relevanci. Minulý rok se stala první zemí ve Střední Americe se strategií pro umělou inteligenci. Již nyní začalo 75 % nadnárodních společností v sektoru služeb se sídlem v Kostarice uplatňovat AI ve svých organizacích. Průzkum společnosti Edelman pro Microsoft ukazuje, že i 7 z 10 malých a středních podniků provádí implementaci a analyzuje své investice do řešení AI.
V roce 2022 utrpěla Kostarika nejhorší kybernetické útoky ve své historii, které se zaměřily především na ministerstvo financí a státní nemocnice v zemi. Místním úřadům trvalo dva měsíce, než dokázaly obnovit své informační platformy. Nefungovalo placení daní, celní platforma ani digitální systém používaný pro péči o pacienty ve všech veřejných zdravotních zařízeních v zemi. Útoky byly prováděny hackerskou skupinou Conti, která v té době byla největší skupinou specializující se na ransomware.
Tato událost výrazně popohnala řešení otázky kybernetické bezpečnosti. Na konci roku 2023 byla přijata strategie do roku 2027. Cílem je vytvořit komplexní rámec pro prevenci a zmírnění rizik a hrozeb v digitálním prostředí, podporovat inovace a vývoj řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti a posílit schopnost reagovat na incidenty. Součástí této strategie je vytvoření operačního centra kybernetické bezpečnosti, jehož spuštění do provozu je naplánováno na rok 2026.
Kybernetická bezpečnost a ochrana dat jsou vnímané jako „nevyhnutelný trend“ i v soukromém sektoru. Až 7 z 10 kostarických firem a 82 % nadnárodních společností v sektoru služeb se sídlem v Kostarice investuje do kybernetické bezpečnosti.
Autor: Michaela Klačková, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Střední Amerika a Karibik.
Článek vyšel v Technickém týdeníku