Adam Jareš

V 17 letech se ředitel nizozemské kanceláře CzechTrade Adam Jareš přihlásil na stipendijní pobyt na bavorském gymnáziu. Rok neviděl svou rodinu, ale přesto nelituje. Díky pobytu se mu otevřely dveře nejen do nového světa mezinárodního obchodu, ale také do německé veřejné sféry. Znalosti němčiny mu přišly vhod, když se hlásil na pozici šéfa kanceláře CzechInvestu v Kolíně nad Rýnem. Pak to byl jen malý krůček do agentury CzechTrade, které je součástí již 13 let. Díky pracovním příležitostem si splnil sen pracovat v mezinárodním obchodě, bydlet u moře a zastupovat Česko v zahraničí.

Můj příběh se začal psát, když mi bylo 17 let. Na nástěnce sportovního gymnázia v Plzni visel leták, který odkazoval na roční stipendijní pobyt na bavorském gymnáziu. Protože se pohovor konal v době testu z fyziky, na kterou jsem skutečně neměl talent, řekl jsem si, proč to nezkusit. Nakonec mě asi shodou náhod nebo omylů vybrali. Jako jediný kluk jsem skončil v rodině primáře dětské kliniky, která je tak více než 20 let mou druhou rodinou.  

Mobily a internet byly ještě v plenkách, a tak jsem svou rodinu v Česku skoro rok neviděl. Ovšem těchto 365 dní bylo zásadních, protože predestinovaly mou další studijní i kariérní orientaci na Německo. Během studií jsem strávil semestr na Technické univerzitě v Chemnitz a každé léto jsem o prázdninách dělal dobrovolníka na mezinárodním setkání mládeže v bývalém koncentračním táboře ve Flossenbürgu nedaleko hranic s Českem. 

K sousedům na západě mě to vždycky táhlo. Když jsem dokončil vysokou školu, vyzkoušel jsem si práci obchodníka v IT firmě pro německy mluvící země. Po nějakém čase jsem se rozhodl práci změnit a stal jsem se vedoucím Eurocentra. Díky stipendiu německého spolkového sněmu jsem mohl pracovat v „Bundestagu“, což mi umožnilo nahlédnout pod pokličku německé politiky. Během báječného půlroku v Berlíně jsem měl tu čest se osobně setkat s Helmutem Kohlem, Gerhardem Schröderem, Angelou Merkel nebo současným prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Tří milionový pulzující a multikulturní Berlín mě, jako kluka z vesnice s tramvajemi (Plzně), nadchnul.  

Po návratu z Berlína jsem věděl, že chci pracovat v mezinárodním prostředí. Na internetu jsem si všiml inzerátu na pozici šéfa kanceláře CzechInvest v Kolíně nad Rýnem. Kolín jsem  trochu znal, protože odtud pocházela poslankyně Lale, pro kterou jsem v Berlíně pracoval. Z CzechInvestu vedla má cesta do vedlejší kanceláře CzechTrade a zároveň k mému současnému zaměstnavateli, pro kterého pracuji již více než 13 šťastných let.  

Po dvou letech jsem se jako „Čektrejďák“ přestěhoval z Kolína nad Rýnem do Düsseldorfu. Z toho se za více než 10 let stal můj domov, kde se mi narodil i syn Adámek. Po mamince je poloviční Němec a díky mně i hrdý Čech. Adámkovi vděčím za to, že se ze mě nakonec kromě tatínka stal i fotbalový trenér, nebo výstižněji „fotbalový vychovatel“. Začal jsem trénovat malé děti v synově týmu poté, co se původní trenérské duo rozpadlo. Na našem týmu 15 dětí se krásně zrcadlí realita mezinárodního města, kde žije 180 národností a je zde například i druhá největší komunita Japonců v Evropě.  

I přesto, že dnes už je Německo mé druhé „doma“,  po dlouhých letech strávených v této zemi nadešel čas na další výzvu. Loni jsem se přestěhoval do nizozemského Haagu, odkud se v nově vzniklé kanceláři starám o aktivity CzechTrade v zemích Beneluxu. Díky této pracovní příležitosti se mi konečně splnilo přání žít u moře. Chodím si k němu pravidelně zaběhat. V zemi tulipánů se držím hesla, že „nejlepší auto je kolo“ a do práce, na nákup i za zábavou jezdím samozřejmě jedině na kole, V zimě pro změnu miluji hory a lyžování, i když na to Nizozemsko není úplně nejlepší destinace. Rád vařím a o dovolené cestuji s batohem všude po světě.

Díky pracovním příležitostem, které mi v průběhu života přišly do cesty, jsem měl možnost splnit si přání, a k tomu pracovat i v mezinárodním obchodě. Obchodního ducha jsem měl asi vždy v krvi. Má maminka, které jsem prý hodně podobný, podniká od roku 1992, a tak dobře vím, co podnikání v Česku obnáší. Práce pro CzechTrade je pro mě skutečně práce snů, která mě i po těch letech baví a naplňuje. Nikde jinde bych neměl příležitost pracovat pro tolik úspěšných a inspirativních českých firem, a především jim pomáhat dobývat zahraniční trhy. Díky našim klientům a mým úžasným kolegům v Praze i v zahraničních pobočkách mohu dál žít svůj sen.