Pavel Zelenka

Možná to mnohé překvapí, ale zahraniční obchod a objevování světa nebyly mým původním záměrem. Před posledním rokem na gymnáziu jsem byl pevně rozhodnut stát se lékařem. Osud však měl jiné plány, já se rozhodl studovat ekonomii na vysoké vojenské škole na Moravě a vydat se cestou vojáka. Právě toto rozhodnutí a nezapomenutelné zkušenosti ze světa mi otevřely oči a vzbudily ve mně vášeň pro mezinárodní vztahy.

Po absolvování mírových misí a strávení několika let v armádě jsem se rozhodl opustit vojenskou kariéru jako major a přijmout pozici výkonného ředitele v jedné z dceřiných společností českých aerolinií. Tato pracovní příležitost pro mě byla nejenom fascinující, ale také mi přinesla cenné obchodní a mezilidské zkušenosti. Spolupracoval jsem zde s různými organizacemi, včetně NATO, a společnými silami jsme dokázali vyjednat významný kontrakt, který zajišťuje zastoupení našich aerolinií na Balkáně.

Po jedenácti letech intenzivní práce jsem ale cítil potřebu změny. Proto jsem se rozhodl přihlásit na webových stránkách CzechTrade do výběrového řízení na pozici ředitele jejich zahraniční pobočky se sídlem v Ázerbájdžánu a působností také v Gruzii. A měl jsem štěstí, podařilo se mi to!

Nicméně, situace v Ázerbájdžánu se nečekaně změnila a má mise a plány, které slibovaly úspěch, byly dramaticky ovlivněny nástupem pandemie COVID-19. Bylo to náročné období, ale i přes veškeré výzvy, zejména omezení volného pohybu, jsem díky této situaci získal hluboké poznání země z profesionálního, kulturního i osobního hlediska. V průběhu pobytu v Ázerbájdžánu jsem se navíc seznámil se svou současnou manželkou Ninkou a jejími dětmi.

Po dvou letech přišel čas jít dál a přestěhoval jsem se do Bruselu, kde jsem se stal ředitelem pobočky CzechTrade v Belgii a zároveň ředitelem CEBRE (České podnikatelské reprezentace při EU). Momentálně tak zastupuji zájmy českých exportérů v Belgii a také českých podnikatelských subjektů při EU.

Kromě mé vášně pro komunikaci s lidmi a obchodování se velmi rád věnuji sportu, zejména lyžování a tenisu. Objevování nových míst je pro mě nejenom zábavné, ale naplňuje mě také objevováním krás Belgie. Pokud bych měl něco doporučit, tak města jako Bruggy, Gent a Lovani rozhodně stojí za návštěvu.

Jsem nadšený z práce, kterou vykonáváme pro naše firmy, a věřím, že Belgie se stane centrem zájmu českých podnikatelů.