Datum:7. 12. 2021

Exportní komentář: Nálada mezi exportéry z řad malých a středních podniků zůstává pozitivní

Praha, 7.12.2021 – Navzdory aktuálním exportním datům ovlivněným odstávkami v automotive segmentu zůstává nálada mezi českými exportéry z řad malých a středních podniků pozitivní. Nebál bych se to popsat jako odhodlanost bojovat o nové trhy. Exportéři mají zájem především účastnit se zahraničních veletrhů a hledat tam nové obchodní partnery.

Pokud porovnáváme současnou situaci s „před-covidovým“ obdobím, tak se začínají objevovat a oslovují nás i nové malé a středně velké společnosti, které se rozhodly přepracovat svoji obchodní strategii a vyrazit do zahraničí. Nejedná se zpravidla o tradiční průmysl, ale spíše o tzv. novou ekonomiku – služby, start-upy a chytrá řešení. Právě v tomto odvětví inovativních řešení letos registrujeme v porovnání s před-pandemickými roky 2019 a 2018 dvoj, respektive trojnásobně vysoký počet firem, které s námi při svých exportních snaženích spolupracují.

Řada firem využívá možnost přidat se k některé z Exportních aliancí, které jim vstup na nové trhy díky úsporám například v nákladech na dopravu výrazně usnadňují. Jedním z příkladů je aliance Elements for Smart City, která měla minulý týden řadu úspěšných jednání na veletrhu Planet Budapest v Maďarsku.
Největší zájem je ze strany českých vývozců o evropské trhy, ale výjimkou nejsou ani zámořské destinace – Jižní a Střední Amerika nebo Blízký východ. Například v listopadu začala společnost Bohemia Sekt vyvážet do Mexika, a její šumivá vína jsou již dnes k dispozici v tamních obchodech.

Jan Kubata
ředitel sekce služeb pro exportéry v agentuře CzechTrade