Datum:6. 9. 2023

Komentář generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala k výsledkům českého exportu za červenec 2023

Statistiky zahraničního obchodu za letošní červenec potvrzují naše predikce po výsledcích z měsíce června. Pozorujeme meziměsíční pokles exportu o 3,6 % a meziroční o 4 %. Mezi rostoucí odvětví z hlediska významnějších položek vývozu patří opět segmenty automotive, stroje a zařízení a elektrická zařízení.

Pokud se podíváme na červencová čísla z pohledu zemí, pokračuje meziroční pokles vývozu na Slovensko či do Rakouska a k nim se nyní bohužel přidalo i Německo, u kterého meziroční pokles činil 6,5 %. Pro náš vývozní výkon to není příznivé, vzhledem k tomu, že přibližně třetina veškerého českého vývozu směřuje právě do Německa. Nicméně v tomto teritoriu podporu firmám aktuálně posilujeme otevřením druhé kanceláře CzechTrade v Mnichově. 

Rovněž sledujeme meziroční pokles vývozu do EU a to o 4,5 %. Z větších zemí minimální růst vykazuje Itálie a Polsko a relativně pozitivní signál přináší i Velká Británie. 

Českým firmám pomáháme také s diverzifikací jejich byznysu mimo evropská teritoria – otevřeli jsme kancelář v Kataru, posílili jsme zastoupení v USA a plánujeme projekty v nové kanceláři na Filipínách. 

V rámci firemních strategií by své místo měl mít i design, který zvyšuje hodnotu produktu a stává se klíčovou součástí úspěchu firem v zahraničí. Proto v rámci naší agentury funguje Design Centrum CzechTrade, které poskytuje firmám informační, poradenský a dotační servis v oblasti designu.

Výsledky zahraničního obchodu se zbožím za říjen 2023 čtěte na webových stránkách Českého statistického úřadu.


Kontakt pro média 
Jitka Nováčková (za CzechTrade) 
Manažerka vnějších vztahů a tisková mluvčí 
tel: +420 601 361 821 
e-mail: jitka.novackova@czechtrade.cz  


Simona Vondrová
Account Executive
tel.: +420 775 986 531
e-mail: simona.vondrova@insighters.cz