Datum:6. 6. 2023

Komentář generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala k výsledkům českého exportu za duben 2023

Praha, 6.6.2023 - Statistika zahraničního obchodu za duben ukazuje, že export stále meziročně roste, nicméně dále pokračuje trend snižující se dynamiky. Ve srovnání s loňským dubnem export rostl o 2,3 %, meziměsíčně se pak mírně snížil o 0,2 %.

Z hlediska sektorů největší meziroční nárůst opět zaznamenáváme u automobilového průmyslu a elektrických zařízení, kde se částečně projevuje i nízká srovnávací základna z loňského dubna, kdy v automobilovém průmyslu přetrvávaly problémy s nedostatkem čipů a v dodávkách některých komponentů.

Dále rostl vývoz nápojů, nicméně je třeba říci, že tento segment má na exportu výrazně nižší podíl oproti předchozím jmenovaným položkám. Naopak meziročně klesl vývoz dřeva a dřevěných výrobků, základních kovů a chemických látek.

Nejvíce meziročně rostl vývoz do Kazachstánu a na Ukrajinu, což je ovšem ovlivněno srovnáním s výsledky loňského dubna, kdy vývoz na Ukrajinu v prvních měsících konfliktu výrazně klesl. Pozorujeme také meziroční nárůst vývoz do Turecka, z mimoevropských teritorií dále do Indonésie a Filipín, což jenom dokazuje fakt, že čeští exportéři dokáží uspět i na netradičních a vzdálenějších trzích.

Výsledky zahraničního obchodu se zbožím za říjen 2023 čtěte na webových stránkách Českého statistického úřadu.


Kontakt pro média 
 Simona Vondrová

 Account Executive
 tel.: +420 775 986 531
e-mail: simona.vondrova@insighters.cz
 
Jitka Nováčková (za CzechTrade) 
 Manažerka vnějších vztahů a tisková mluvčí 
 Tel: +420 601 361 821 
 E-mail: 
jitka.novackova@czechtrade.cz