Datum:7. 7. 2023

Komentář generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala k výsledkům českého exportu za květen 2023

Praha 7.7.2023 - Ve statistice zahraničního obchodu za měsíc květen se již plně projevila klesající dynamika exportu, kterou jsem popisoval v předchozích dvou měsících. Poprvé za dva roky tedy došlo k meziročnímu poklesu exportu, a to o 3,3 %. Vývoz se snížil také meziměsíčně, a to o 0,3 %.

Dochází k poklesu v širokém spektru zbožových skupin, který ani menší růst u českých hlavních exportních oborů, jako je automobilový průmysl, strojírenství a elektrická a elektrotechnická zařízení, nestačí kompenzovat.

Export rostl v potravinářském průmyslu, především v případě nápojů, u kterých vidíme nejvýraznější meziroční vývozní skok, avšak je třeba říci, že tento segment má na exportu oproti předchozím jmenovaným položkám výrazně nižší podíl. 

Z teritoriálního hlediska ve srovnání s loňským květnem opět nejvíce rostl vývoz do Kazachstánu, dále také do Turecka, Ázerbájdžánu či na Ukrajinu. Pozorujeme též meziroční nárůst vývozu do oblastí, jako je Thajsko či Filipíny, což potvrzuje fakt, že čeští exportéři usilují o teritoriální diverzifikaci vývozu i mimo Evropu.

Výsledky zahraničního obchodu se zbožím za říjen 2023 čtěte na webových stránkách Českého statistického úřadu.


Kontakt pro média 
 Simona Vondrová

 Account Executive
 tel.: +420 775 986 531
e-mail: simona.vondrova@insighters.cz
 
Jitka Nováčková (za CzechTrade) 
 Manažerka vnějších vztahů a tisková mluvčí 
 Tel: +420 601 361 821 
 E-mail: 
jitka.novackova@czechtrade.cz