Datum:7. 12. 2023

Komentář generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala k výsledkům českého exportu za říjen 2023

Říjnové statistiky zahraničního obchodu ukazují meziroční růst vývozu o 3,8 %, meziměsíční o 0,6 %. Na mírně kladném výsledku po 3 měsících se i nadále projevovalo zlepšení podmínek v exportně orientovaném automobilovém průmyslu, na druhou stranu do blízkého budoucna bude negativně působit ukazatel klesajícího objemu zakázek ze zahraničí.

U hlavních trhů, kam směřují více než tři čtvrtiny českého exportu, vidíme kumulovaně nulovou variaci oproti loňskému roku. V říjnu se meziročně export zvýšil nejvíce do zemí, jako jsou Indonésie a Turecko, i když podíl těchto zemí na celkovém vývozu ČR je výrazně nižší než u našich hlavních vývozních partnerů. 

V příštím roce budeme podporou pro české exportéry v dalších zemích, jako jsou Saudská Arábie, Japonsko a Jižní Korea. 

České technologické a startupové scéně jsme nedávno otevřeli dveře do Mnichova, který se v posledních letech etabloval jako jedno z evropských center startupů. Právě pro mladé inovativní firmy jsme spustili tři nové služby, ty si již měly příležitost vyzkoušet. Pozitivní zpětná vazba ukazuje, že jsou nové startupové aktivity CzechTrade přínosem pro jejich úspěšný růst na zahraničních trzích.

Výsledky zahraničního obchodu se zbožím za říjen 2023 čtěte na webových stránkách Českého statistického úřadu.


Kontakt pro média 
Jitka Nováčková (za CzechTrade) 
Manažerka vnějších vztahů a tisková mluvčí 
tel: +420 601 361 821 
e-mail: jitka.novackova@czechtrade.cz  


Simona Vondrová
Account Executive
tel.: +420 775 986 531
e-mail: simona.vondrova@insighters.cz