Datum:13. 2. 2023

Turecko: krátce pro exportéry

Praha, 13.2.2023 - Zástupci zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko s lokací v Istanbulu v souvislosti s aktuálním děním v této zemi monitorují situaci a jsou k dispozici českým exportérům. Turecká oblast zasažená ničivým zemětřesením je mimo jiné důležitým průmyslovým centrem.

Na vyhodnocení dopadů na exportní aktivity českých firem je v tuto chvíli příliš brzy. Turecko je stejně jako Česko silně proexportně zaměřená ekonomika, proto se dá očekávat, že vyvine maximální úsilí směřující k minimalizaci dopadů katastrofy na možné narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců.

Událost se nicméně odehrála v době, kdy je země v obtížné ekonomické situaci. Ta se může v postižených lokalitách ještě zhoršit kvůli nutnosti přesměrovat finanční prostředky na boj s následky katastrofy.

Jde o obrovskou tragédii, která si vyžádala tisíce lidských životů. Každý pomáhá jak může, naše kancelář v Turecku je připravena pomoci českým exportérům. Ti zde působí převážně prostřednictvím lokálních partnerů,“ uvádí Michal Nedělka, ředitel turecké zahraniční kanceláře s tím, že v tuto chvílí žádný z našich klientů exportujících do Turecka nepotřeboval v souvislosti se situací v zemi podporu ze strany CzechTrade.

Kontakt pro média:
Simona Vondrová
Account Executive 
tel.: +420 775 986 531 
e-mail: simona.vondrova@insighters.cz


Jitka Nováčková (za CzechTrade) 
Manažerka vnějších vztahů a tisková mluvčí
tel.: +420 601 361 821
e-mail: jitka.novackova@czechtrade.cz