Navzdory silnému ruskému ostřelování ukrajinského energetického sektoru, které probíhá mnoho měsíců, se předpokládá, že ukrajinská ekonomika v roce 2024 poroste o 3 % a v roce 2025 o 4,7 %, uvádí zpráva Regional Economic Prospects, kterou koncem září zveřejnila Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Ve zprávě se uvádí, že zničení velké části výrobních kapacit a energetických objektů má negativní dopad na místní ekonomiku. S ohledem na tuto skutečnost banka snížila svou prognózu růstu pro Ukrajinu na rok 2025 z 6,0 na 4,7 %.
V prvním čtvrtletí roku 2024 vzrostla ukrajinská ekonomika meziročně o 6,5 % ve srovnání s 5,3 % v roce 2023. Tento růst částečně vyrovnal prudký pokles na začátku války v roce 2022. Růst se po prvním čtvrtletí roku 2024 však zpomalil kvůli deficitu ve výrobě elektřiny a vyšším cenám dovážené elektřiny.
Přestože Ukrajina má již nyní dostatečné externí financování do konce roku 2024, zpoždění při získávání těchto prostředků v prvních měsících roku vytvořilo nejistotu, která negativně ovlivnila směnný kurz. Ukrajinská hřivna ztratila asi 10 % vůči americkému dolaru poté, co začátkem října 2023 přešla z pevného na řízený plovoucí směnný kurz. Inflace, která se v první polovině roku ustálila pod cílovou úrovní Národní banky Ukrajiny na zhruba 5 %, nedávno začala opět růst a v červenci 2024 již činila 5,8 %.
Krátkodobé prognózy růstu pro Ukrajinu se stále vyznačují vysokou mírou nejistoty. Mezinárodní partneři Ukrajiny sice poskytli v letošním roce dostatečné externí financování, situace v roce 2025 se nejeví tak jasnou. Vyhlídky ukrajinského exportu se zlepšily díky loňskému otevření exportního koridoru podél pobřeží Černého moře, což přispělo k vývozu významných objemů zemědělských produktů a dalších surovin z Ukrajiny, včetně kovů a rud.
Zpráva zároveň poznamenává, že toto vylepšení situace může být přeškrtnuto odstávkami elektřiny, rizikem ničení výrobních kapacit a infrastruktury.
Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina (Kyjev).
Zdroj: https://www.ebrd.com/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.