Mexiko zavedlo energetické reformy, které posilují roli státních podniků, zejména CFE a Pemexu, a zároveň otevírají prostor pro soukromé investice prostřednictvím partnerství a sdílené výroby elektřiny.
Mexiko zavedlo balíček reforem v energetickém sektoru, aby posílilo státní podniky a zároveň přilákalo soukromé investice. Administrativa Claudie Sheinbaum zachovává Komisi pro federální elektřinu (CFE) jako dominantního hráče v sektoru a zajišťuje, že alespoň 54 % elektřiny v národní síti pochází ze státní společnosti. Nová pravidla však umožňují soukromému sektoru podílet se až 46 % na výrobě elektřiny a vytvářet společné podniky s CFE se stejným podílem. Reforma také upřednostňuje státní ropnou společnost Pemex v oblasti průzkumu a těžby uhlovodíků, ale otevírá možnost partnerství se soukromými investory pro společné rozvojové projekty.
Ministryně energetiky Luz Elena González Escobar zdůraznila, že reformy představují historickou transformaci sektoru a poskytují investorům větší právní jistotu. V roce 2024 CFE již vyráběla 72 % elektřiny v zemi, ale nová legislativa se snaží najít rovnováhu mezi veřejnou a soukromou účastí, čímž zajistí stabilitu dodávek a konkurenceschopné náklady.
Nový regulační rámec vzbudil zájem řady energetických společností. Největší mexická firma v segmentu distribuované výroby energie Energía Real oznámila investici ve výši 700 milionů dolarů, aby využila příležitostí, které reformy přinášejí. Společnost plánuje rozšířit své kapacity prostřednictvím solárních projektů a zařízení pro skladování energie se zaměřením na komerční a průmyslové zákazníky. Zrušení omezení v oblasti distribuované výroby a snížení administrativní zátěže má urychlit energetickou transformaci Mexika a přilákat domácí i zahraniční kapitál.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: bnamericas.com
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.