Mexiko zavedlo energetické reformy, které posilují roli státních podniků, zejména CFE a Pemexu, a zároveň otevírají prostor pro soukromé investice prostřednictvím partnerství a sdílené výroby elektřiny.
Mexiko zavedlo balíček reforem v energetickém sektoru, aby posílilo státní podniky a zároveň přilákalo soukromé investice. Administrativa Claudie Sheinbaum zachovává Komisi pro federální elektřinu (CFE) jako dominantního hráče v sektoru a zajišťuje, že alespoň 54 % elektřiny v národní síti pochází ze státní společnosti. Nová pravidla však umožňují soukromému sektoru podílet se až 46 % na výrobě elektřiny a vytvářet společné podniky s CFE se stejným podílem. Reforma také upřednostňuje státní ropnou společnost Pemex v oblasti průzkumu a těžby uhlovodíků, ale otevírá možnost partnerství se soukromými investory pro společné rozvojové projekty.
Ministryně energetiky Luz Elena González Escobar zdůraznila, že reformy představují historickou transformaci sektoru a poskytují investorům větší právní jistotu. V roce 2024 CFE již vyráběla 72 % elektřiny v zemi, ale nová legislativa se snaží najít rovnováhu mezi veřejnou a soukromou účastí, čímž zajistí stabilitu dodávek a konkurenceschopné náklady.
Nový regulační rámec vzbudil zájem řady energetických společností. Největší mexická firma v segmentu distribuované výroby energie Energía Real oznámila investici ve výši 700 milionů dolarů, aby využila příležitostí, které reformy přinášejí. Společnost plánuje rozšířit své kapacity prostřednictvím solárních projektů a zařízení pro skladování energie se zaměřením na komerční a průmyslové zákazníky. Zrušení omezení v oblasti distribuované výroby a snížení administrativní zátěže má urychlit energetickou transformaci Mexika a přilákat domácí i zahraniční kapitál.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: bnamericas.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.