Vietnam si získává stále silnější důvěru evropských investorů. Podle nejnovějšího průzkumu Evropské obchodní komory ve Vietnamu (EuroCham) by tři čtvrtiny evropských podnikatelských lídrů doporučily zemi jako vhodnou investiční destinaci.
Index podnikatelské důvěry ve čtvrtém čtvrtletí 2024 dosáhl nejvyšší úrovně od počátku roku 2022, když vystoupal na 61,8 bodu z loňských 46,3.
Průzkum odhalil, že čtvrtina členských společností zvažuje spolupráci s vietnamskými dodavateli a více než pětina plánuje rozšířit své působení v zemi. Dalších 30 % firem hodlá posílit dovozní či vývozní operace nebo přesunout výrobu do Vietnamu.
Klíčovou roli v růstu hraje digitální a ekologická transformace, díky níž některé společnosti zaznamenaly až 40% meziroční nárůst tržeb. „Vietnam se nachází na důležité křižovatce," říká předseda EuroCham Bruno Jaspaert s tím, že vláda chystá reformy státní správy pro zjednodušení administrativy, která zůstává spolu s nejasnou regulací hlavní překážkou podnikání.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Vietnam.
Zdroj: https://hanoitimes.vn
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.