Indie a Evropská unie se připravují na desáté kolo jednání o dohodě o volném obchodu, a to uprostřed globální nejistoty a měnící se geopolitické dynamiky po nedávných prezidentských volbách v USA. Obě strany projevily nové nadšení pokročit v jednáních, která v posledních měsících nabrala nový impuls.
Sedmadvacetičlenný blok EU považuje Indii za důležitého obchodního partnera díky jejím demokratickým hodnotám a silné ekonomice. Toto partnerství je považováno za klíčové pro zajištění důvěryhodných dodavatelských řetězců, zejména ve světle turbulentních globálních podmínek.
Navzdory pokroku v devíti kolech rozhovorů jsou významnou překážkou předpisy o udržitelnosti - jako jsou pracovní normy, pravidla pro odlesňování a uhlíkové daně. Zatímco EU trvá na tom, aby tyto otázky byly do obchodní dohody zahrnuty, Indie je opatrná a tvrdí, že jejich zahrnutí by mohlo vytvořit netarifní překážky.
„Indie se myšlence ochrany životního prostředí nebrání. Zavázala splnit své závazky do roku 2070. Ale zařazení těchto otázek do dohody o volném obchodu by se rovnalo zavádění netarifních bariér, což je nepřijatelné,“ uvedl jeden z úředníků obeznámených s jednáním.
EU usiluje o přístup evropského zboží na indický trh s nulovým clem a o reciproční výhody. Obchodní dynamiku by však mohly zkomplikovat obavy z opatření v oblasti udržitelnosti, jako jsou mechanismus pro úpravu uhlíkových hranic (CBAM) nebo nařízení EU o odlesňování (EUDR). Tato opatření by mohla mít dopad na indický vývoz, zejména na výrobky s vysokým obsahem uhlíku, například cement, hliník, ocel. CBAM by mohl na tyto výrobky uvalit cla až do výše 35 %, zatímco EUDR vyžaduje certifikaci pro výrobky, které odlesňování neprodukují u dřeva, kakaa a dobytka. Indie, která je druhou největší vývozní destinací EU, bude tyto výzvy v nadcházejících kolech jednání pečlivě zvažovat.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Indie (Mumbaí)
Zdroj: https://www.newsx.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.