Podle údajů zveřejněných statistickým úřadem INS se inflace v Rumunsku v říjnu meziročně mírně zvýšila na 4,67 % ze zářijových 4,62 % r/r, když ceny meziměsíčně vzrostly o 0,67 %.
Mírný nárůst přišel v situaci, kdy analytici očekávali zpomalení, o čemž svědčí medián průzkumu agentury Bloomberg na úrovni 4,6 % r/r. Většinu chyby prognózy z naší strany způsobily volatilní položky potravin, vysvětlila ve své výzkumné zprávě Erste Research, která v říjnu očekávala inflaci 4,4 % r/r.
Další meziroční zrychlení na 4,9 % očekává centrální banka (BNR) do konce roku a poté vše závisí na vládním fiskálním a rozpočtovém nápravném balíčku.
Podle základního scénáře by rumunská inflace měla do konce roku 2025 klesnout na 3,5 % r/r, ale BNR vidí více zdrojů nejistoty, a proto tento měsíc ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 6,5 %, což je v souladu s mírně restriktivním postojem. Další snížení sazeb závisí na kalendáři a struktuře fiskálního a rozpočtového balíčku.
Inflace CORE2 se v říjnu mírně snížila na 5,6 % r/r, přičemž stále zůstává nad úrovní celkové inflace, která je omezena regulovanými cenami.
Průměrná cena energetického koše zahrnujícího zemní plyn, elektřinu a teplo tak v říjnu meziročně klesla o 6,5 %. Některé ceny potravin jsou také regulovány - ceny potravin jako celku však rostly o něco rychleji než celková inflace, a to o 4,75 % r/r.
Nejrychlejší meziroční nárůst zaznamenaly ceny služeb, které v říjnu činily +7,66 % r/r a byly svědkem robustního růstu příjmů domácností. Ceny nepotravinářského zboží byly taženy dolů cenami energií a od října vzrostly pouze o 3,45 % r/r.
Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Romania Insider
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.