Plánované odstranění administrativních, logistických a finančních bariér na vnitřním trhu má přinést výhody jak firmám působícím v Kanadě, tak samotným spotřebitelům.
Kanadská federální vláda zveřejnila návrh zákona, který cílí na výrazné posílení integrace kanadské ekonomiky. Návrh zákona Jednotná kanadská ekonomika usiluje o zrušení federálních překážek obchodu a posílení mobility pracovní síly mezi kanadskými provinciemi a teritorii. Podle odhadů tímto krokem kanadská ekonomika ušetří až 200 miliard dolarů ročně.
Uvolnění administrativní zátěže, logistických problémů i nutnosti rekvalifikací a opakovaných testování produktů by mělo výrazně usnadnit fungování všech firem působících ve více než jedné provincii v Kanadě a obecně motivovat k expanzi na federálním trhu. Tyto změny přispějí ke snížení cen určitých produktů a služeb, zvýšení pestrosti nabídky, či zkrácení dodavatelských lhůt. Druhá část navrhovaného zákona má za cíl podpořit identifikaci a urychlit realizaci národních ekonomických projektů.
Stávající obchodní bariéry na kanadském vnitřním trhu nejsou však pouze federální. V posledních letech se posílila snaha i jednotlivých provincií, jmenovitě například provincie Ontaria a Québec, o odbourání dílčích mezi-provinčních překážek obchodu. Katalyzátorem snahy rychlé ekonomické integrace se v posledních měsících stala stupňující se obchodní válka Spojených států amerických a Kanady. Kvůli silné provázanosti mnoha průmyslových odvětví zaznamenává kanadská ekonomika výrazné ztráty.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Canadian Press, Global News.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.