Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Odhady z loňského roku před nástupem prezidenta Trumpa do funkce naznačovaly deficit zhruba 1,5 miliardy kanadských dolarů. Po uvalení cel na velký ontarijský automobilový průmysl, ocel a hliník se však předpovědi výrazně zhoršily. Provincie stále očekává mírný růst HDP, nicméně místo 1,8 % růstu se aktuální odhady pohybují kolem 0,8 % růstu.
Vysoký schodek pro letošní rok je doplněn třímiliardovým rezervním fondem, který se v příštích letech ještě zvýší. V prognózách je rovněž zahrnut dvoumiliardový rezervní fond, který má každoročně zmírnit výsledek hospodaření vlády. Celkově provincie plánuje v letech 2025-26 utratit rekordních 235,7 miliardy kanadských dolarů.
Součástí rozpočtu je také nouzový záložní fond ve výši až 5 miliard dolarů nazvaný Protecting Ontario Account, který by podle vlády ve spolupráci s Ottawou poskytl společnostem, které jsou těžce zasažené cly a vyčerpají jiné zdroje pomoci. V rozpočtu zůstávají také plány na rozvoj infrastruktury - 200 miliard kanadských dolarů na investice do veřejné dopravy, dálnic, nemocnic a škol.
Ontarijská vláda kvůli předčasným volbám představuje svůj budget výrazně později než ostatní provincie Kanady, nicméně predikce ve velmi turbulentní době u většiny provincií předpokládají významně vysoké deficity v rozpočtech.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Kanada (Toronto).
Zdroj: The Globe and Mail
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.
United Airlines, jedna z největších leteckých společností ve Spojených státech a na světě provozuje tisíce letů denně po USA i do zahraničí. Sídlí v Chicagu a patří do aliance Star Alliance. Aerolinka létá do desítek zemí, přičemž rostoucí nároky klientely na pohodlí a luxus během cestování i transfer vede společnost k investicím do vylepšení jejich služeb. Společnost tak potvrzuje, že se stále více zaměřuje na náročné zákazníky v oblasti dálkových letů.