Se správnými investicemi a politikami se karibské země mohou stát konkurenceschopnými hráči v oblasti umělé inteligence.
Umělá inteligence přetváří průmysl po celém světě, a přestože Karibik v této oblasti teprve začíná, má jedinečnou příležitost dohnat zbytek světa a uspět. Studie ECLAC od OSN řadí Dominikánskou republiku, Bahamy, Jamajku, Barbados a Trinidad a Tobago mezi nejpřipravenější země regionu pro implementaci AI. Přesto zde přetrvávají výzvy v oblasti infrastruktury, rozvoje pracovních sil a regulace. Jelikož jsou zákony o AI stále ve vývoji i na globální úrovni, Karibik má možnost nastavit strategie, které přilákají investice a podpoří inovace.
Jednou z hlavních překážek je nedostatečná infrastruktura, včetně datových center a 5G sítí. Vysoké náklady na internetové připojení omezují přístup k pokročilým digitálním technologiím, ale pokrok již probíhá – například Karibská asociace datových center (CDA) v Curaçau podporuje regionální spolupráci pro posílení digitální infrastruktury. Pro urychlení adopce AI budou klíčové větší investice a partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem.
Neméně důležitý je rozvoj kvalifikované pracovní síly. Úspěch v oblasti AI závisí na vzdělávání, udržení talentů a rovnosti příležitostí. Region začal řešit investice do digitálního vzdělávání a profesního rozvoje, aby zabránil „úniku mozků“. Země jako Jamajka, Guyana a Antigua a Barbuda již začaly pracovat na strategiích pro regulaci a využití AI. S pokračující spoluprací a investicemi může Karibik vybudovat silný AI sektor, vytvořit nová pracovní místa a stát se konkurenceschopným hráčem v digitální ekonomice.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Střední Amerika a Karibik.
Zdroj: bnamericas.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.