První litevská loď poháněná vodíkem a elektřinou představuje nejen inovativní technologické řešení, ale také důležitý krok k posílení image Litvy jako moderního námořního státu.
Litevský přístav Klaipeda oznámil spuštění první litevské lodi poháněné vodíkem a elektřinou, což znamená krok k udržitelným námořním operacím. Loď na vodík je navržena tak, aby shromažďovala a zpracovávala odpad z jiných plavidel. Projekt v hodnotě 12 milionů eur je výsledkem spolupráce mezi správou přístavu, loděnicí West Baltic Shipyard a firmou Baltic Workboats.
Přístav Klaipeda zastává politiku, která vyžaduje, aby se lodě zodpovědně zbavovaly svého odpadu při příjezdu do přístavu a před jeho opuštěním. Plavidlo je navrženo pro sběr a zpracování odpadu včetně dešťové vody, splašků, kalů a odpadů z jiných lodí v přístavu. Bude obsahovat speciální nádrže a moderní systém čištění dešťové vody, který umožní odvádění upravené vody do komunálních odpadních vod. Nádrž má kapacitu pro nakládání až 400 metrů krychlových tekutého odpadu.
Loď měří 42 metrů na délku a 10 metrů na šířku. Je vybavena energetickým systémem sestávajícím z duálních elektromotorů napájených 2000 kWh bateriemi a systémem vodíkových palivových článků. Zařízení je schopno až 36 hodin nepřetržitého provozu bez nutnosti dobíjení.
Stavba lodi začala v červnu roku 2024 slavnostním položením kýlu v loděnici West Baltic Shipyard.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: Ship Technology
Obrázek pouze ilustrační
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.