Druhé fáze uhlíkové daně, která má být zavedena mezi lety 2026 a 2035 přináší podnikům jasnější pravidla ohledně očekávaných efektivních sazeb daně z uhlíku.
Ministerstvo financí Jihoafrické republiky zveřejnilo návrh druhé fáze uhlíkové daně, která má být zavedena mezi lety 2026 a 2035. Tento krok přináší podnikům jasnější pravidla ohledně očekávaných efektivních sazeb daně z uhlíku. Návrh zahrnuje postupné snižování základní osvobozené části, což povede k navýšení efektivní sazby daně pro firmy. Důležitou součástí návrhu je také navýšení povolenek pro kompenzace uhlíku o 15 procentních bodů, které má podpořit trh s uhlíkovými kredity, avšak zároveň odstraní některé stávající výjimky pro odvětví vystavená mezinárodní konkurenci.
Další navrhovaná změna se týká povinnosti stanovení emisních limitů prostřednictvím vládou schválených uhlíkových rozpočtů. Podniky budou nyní povinny tyto rozpočty dodržovat, jinak jim bude hrozit penalizace ve výši 640 ZAR na tunu CO₂. Přestože se návrh zaměřuje na zvýšení odpovědnosti firem za jejich emise, panuje nejistota ohledně detailů implementace těchto nových pravidel.
Zásadní vliv by mohl mít také přechod z poplatku za elektřinu z neobnovitelných zdrojů na uhlíkovou daň. Tento krok by mohl být přínosný pro podniky, které exportují do Evropy a Spojeného království, protože v rámci evropského Mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) by mohly získat úlevy na explicitní uhlíkové daně. Zvýšení daně z uhlíku však může vést k růstu cen elektřiny, což by mohlo zatížit místní ekonomiku.
Celkově se očekává, že návrhy pokladny povedou k vyšším nákladům pro podniky, které budou muset přizpůsobit své strategie na snížení uhlíkové stopy, aby se vyhnuly sankcím v rámci CBAM. Tento plán má za cíl nejen snížit emise skleníkových plynů, ale také zvýšit konkurenceschopnost Jihoafrické republiky na zahraničních trzích, kde se od firem stále více očekává odpovědný přístup k životnímu prostředí.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.
Zdroj: Business Live, https://www.businesslive.co.za
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.