Kvůli špatné sklizni ve světě stoupá cena kávy v Maroku o 74 %, což má přímý dopad na zákazníky v době kdy se zvýšila konzumace kávy v zemi.
Podle Úřadu pro devizové operace země utratila za dovoz kávy v roce 2024 celkem 2,6 miliardy dinárů, zatímco v roce 2023 to bylo 1,5 miliardy dinárů. Množství dovezené kávy se rovněž zvýšilo, a to z 47 000 tun na 58 000 tun.
Maroko dováží především dva druhy kávy – robustu a arabiku. Levnější robusta tvoří 80 % celkového dovozu a je v Maroku nejkonzumovanějším typem kávy. Robusta se podílí na 40 až 45 % světové produkce kávy.
Dražší arabika tvoří většinu zbývající produkce a představuje 20 % celkového dovozu kávy do Maroka.
Maroko dováží zelená kávová zrna (před pražením) z Brazílie, Kolumbie a Kostariky v Latinské Americe, dále z Vietnamu a Indonésie v Asii. Káva se do země dostává také z Ugandy, Pobřeží slonoviny, Tanzanie a Guineje. Pražená káva se přitom dováží především ze Španělska a Itálie.
Cena kávy na mezinárodních trzích dosáhla koncem loňského roku nejvyšších úrovní. Růst způsobila špatná sklizeň v hlavních producentských zemích, což ovlivnilo ceny i v dovážejících státech, jako je Maroko.
Obchodníci s kávou očekávají další pokles produkce poté, co Brazílie a Vietnam, dva největší světoví producenti kávy, utrpěli ztráty kvůli nepříznivému počasí.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Maroko.
Zdroj: www.foodbusinessafrica.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.