Norsko chce do konce roku 2025 ratifikovat dohodu o volném obchodu mezi Indií a EFTA, čímž by podpořilo bilaterální obchod a investice zejména v oblasti obnovitelných energií a námořního průmyslu.
Dohoda o obchodním a hospodářském partnerství (TEPA) mezi Indií a Evropským sdružením volného obchodu (EFTA), jehož členy jsou Norsko, Švýcarsko, Island a Lichtenštejnsko, byla podepsána 10. března 2024. Pro vstup dohody v platnost je nutná ratifikace od všech členských států s tím, že Norsko oznámilo, že ratifikační proces dokončí do konce roku 2025. Velvyslankyně Norska v Indii May-Elin Stener uvedla, že dohoda představuje významný milník v bilaterálních vztazích, přičemž klíčovými oblastmi spolupráce budou obnovitelné energie, námořní průmysl, klima a udržitelnost.
Na obchodním fóru Indie-Norsko se indický ministr obchodu Piyush Goyal zavázal řešit problémy norských společností týkající se regulačních překážek, veřejných zakázek a standardů kvality v odvětvích, jako jsou námořní doprava, energetika, zpracování potravin a oběhové hospodářství. Goyal navrhl zahájení startupového mostu mezi Norskem a Indií během příštího ministerského jednání. Velvyslankyně zmínila možnost zahájení této iniciativy během Indo-nordického summitu v roce 2025, který Norsko bude hostit.
Objem bilaterálního obchodu mezi Indií a Norskem dosáhl 1,1 miliardy dolarů, přičemž Norsko je 33. největším investorem v Indii.
Autor: Zahraniční kancelář CzechTrade Indie (Mumbaí)
Zdroj: https://economictimes.indiatimes.com/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.