Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Říjen 2023 až září 2024. Obnovitelné zdroje opět překonávají své limity. Nikdy předtím nebylo v systému tolik obnovitelné elektřiny. Tuto informaci zveřejnila Asociación de Empresas de Energías Renovables (Asociace podniků v oblasti obnovitelné energie).
Za podílem 56,8 % energie z obnovitelných zdrojů stojí dobrý výkon fotovoltaiky (22,3 %), a zejména vodní energetiky (67,5 %). Díky vyšší instalované kapacitě se solární výroba pevně usadila na třetím místě, za větrnou a jadernou energií.
Nedávno schválený Plan Nacional Integrado de Energía y Clima (Integrovaný národní plán pro energii a klima) stanovuje cíl 81 % výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030.
Pro dosažení tohoto cíle plán stanovuje instalovaný výkon na 76 gigawattů u fotovoltaiky, 62 GW u větrné energie, 4,8 GW u solární energie a 1,4 GW u biomasy. Z těchto technologií však pouze fotovoltaika dosahuje tempa odpovídajícího stanoveným cílům pro rok 2030.
Asociace navíc upozorňuje, že poptávka po elektřině se nevyvíjí pozitivně, což může omezit investice do nových instalací.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Španělsko.
Zdroj: energias-renovables.com
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.