Česká republika připravila plán integrace Ukrajiny do EU v energetice, zemědělství a telekomunikacích. ČR chce tímto podporovat hlubší vazby mezi Ukrajinou a Moldavskem s Evropskou unií a navrhuje prohloubit integraci do vnitřního trhu EU se zvláštním zřetelem na energetiku, zemědělství a telekomunikace.
Pracovní dokument s plánem integrace Ukrajiny a Moldavska bude předložen ministrům EU. Česká republika hodlá tímto dokumentem shromáždit spojence, kteří by pomohli Kyjevu a Kišiněvu s integrací do EU a překonat odpor nebo opoziční nálady v některých zemích.
Tato iniciativa je podporována řadou dalších zemí EU a má vést k přijetí legislativních opatření, které by měly postupně uvést ukrajinskou ekonomiku do souladu se standardy EU, zlepšit přístup na trh, bezpečnostní problematiku a rovněž spolupráci v různých dalších oblastech.
Iniciativu aktuálně podporuje Estonsko, Finsko, Německo, Irsko, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko a Švédsko. Touto iniciativou má Ukrajina získat motivaci k pokračování činností na reformách, které mají být ve výsledku přínosem pro samotnou EU a její vnitřní trh.
Česká republika navrhuje posílit integraci Ukrajiny a Moldavska do energetického trhu EU tak, aby byla zaručena bezpečnost dodávek a stabilita přenosu energie. Mezi klíčové návrhy patří podpora spolupráce v oblasti energetické účinnosti, jaderné bezpečnosti a zaručení nezávislosti v oblasti trhu s energií.
Tímto způsobem je podle ČR možné snížit závislost Ukrajiny a Moldavska na vnějších zdrojích energie a prosazovat energetický trh více synchronizovaný s EU, kterému by prospěla i diverzifikace tras a zásob energetických nosičů.
Česká vláda také bere na vědomí zájem o liberalizaci bilaterálního obchodu s Ukrajinou a Moldavskem po případném vypršení autonomních obchodních opatření v červnu 2025, a to zejména v oblasti zemědělství. V současné době byla pozastavena pouze dovozní cla a kvóty na ukrajinský vývoz do EU. Cílem má být nalezení dlouhodobého řešení.
Dalším z klíčových návrhů je zařazení Ukrajiny a Moldavska do roamingové zóny EU kvůli usnadnění přeshraniční komunikace. Dále se plánuje rozšíření spolupráce mezi složkami kybernetické bezpečnosti, která je nezbytná pro ochranu digitální infrastruktury se zaměřením na postupnou harmonizaci standardů ochrany dat pro zaručení bezpečných datových toků mezi zeměmi a EU.
Jednou z možností vstupu ukrajinských a moldavských firem na vnitřní trh EU by podle ČR mohl být program Erasmus pro mladé podnikatele, který má stimulovat podnikání podporou přeshraničních výměnných programů.
Mimo jiné dokument zdůrazňuje potřebu větší podpory Ukrajiny a Moldavska při řešení klimatických a ekologických problémů. Dokument poskytuje pomoc při aktualizaci strategií na snižování emisí a odstraňování ekologických důsledků vojenského konfliktu. Dokument dále zdůrazňuje potřebu začlenit politiku životního prostředí do širšího souladu s normami EU a za tímto účelem dosáhnout udržitelného rozvoje v souladu s cíli evropské inciativy Green Deal.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina (Lvov).
Zdroj: https://interfax.com.ua
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.