Politici a provozovatelé elektrizačních soustav pobaltských států zdůrazňují, že odpojení od Ruska a připojení k evropské jednotné elektrické síti významně přispívá k energetické bezpečnosti zemí.
Provozovatelé přenosových soustav Estonska, Lotyšska a Litvy úspěšně odpojili vysokonapěťová vedení od Ruskem řízené energetické sítě.
Technický přechod provedli provozovatelé baltské elektrické soustavy – Augstsprieguma tīkls z Lotyšska, Litgrid z Litvy a Elering z Estonska.
Provozovatelé pobaltských přenosových soustav se na tento projekt pečlivě připravovali více než 15 let, investovali značné prostředky do rozvoje přenosové infrastruktury, jejího posílení a pořízení nových technologií nezbytných pro bezpečný provoz elektrizačních soustav.
Proces synchronizace elektrizačních soustav pobaltských států byl realizován za podpory Evropské unie a ENTSO-E (Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny). To zahrnuje spolufinancování investic do infrastruktury a také technickou a provozní podporu.
Jako první spojení s Ruskem a Běloruskem dne 8. února 2025 ráno přerušila Litva. Jelikož spojení s Ruskem přerušilo i Lotyšsko, odpojilo se později 8. února od okruhu BRELL také Estonsko.
Pobaltské státy se připojily k největší synchronní síti na světě, Evropské kontinentální síti, která pokrývá více než 400 milionů spotřebitelů ve 26 zemích.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LSM
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.