Politici a provozovatelé elektrizačních soustav pobaltských států zdůrazňují, že odpojení od Ruska a připojení k evropské jednotné elektrické síti významně přispívá k energetické bezpečnosti zemí.
Provozovatelé přenosových soustav Estonska, Lotyšska a Litvy úspěšně odpojili vysokonapěťová vedení od Ruskem řízené energetické sítě.
Technický přechod provedli provozovatelé baltské elektrické soustavy – Augstsprieguma tīkls z Lotyšska, Litgrid z Litvy a Elering z Estonska.
Provozovatelé pobaltských přenosových soustav se na tento projekt pečlivě připravovali více než 15 let, investovali značné prostředky do rozvoje přenosové infrastruktury, jejího posílení a pořízení nových technologií nezbytných pro bezpečný provoz elektrizačních soustav.
Proces synchronizace elektrizačních soustav pobaltských států byl realizován za podpory Evropské unie a ENTSO-E (Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny). To zahrnuje spolufinancování investic do infrastruktury a také technickou a provozní podporu.
Jako první spojení s Ruskem a Běloruskem dne 8. února 2025 ráno přerušila Litva. Jelikož spojení s Ruskem přerušilo i Lotyšsko, odpojilo se později 8. února od okruhu BRELL také Estonsko.
Pobaltské státy se připojily k největší synchronní síti na světě, Evropské kontinentální síti, která pokrývá více než 400 milionů spotřebitelů ve 26 zemích.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LSM
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.