Polská společnost Orlen plánuje do roku 2035 investovat 380 miliard zlotých do rozvoje energetiky a plynových projektů.
Hlavními cíli jsou rozvoj těžby zemního plynu, která má vzrůst na 12 miliard m³ ročně, a zvýšení dovozu zkapalněného plynu (LNG) na 15 miliard m³ ročně.
Plán zahrnuje i výstavbu plynových elektráren s kapacitou 4,3 GW, větrných farem na moři a zařízení na skladování energie. Společnost chce také investovat do inovativních technologií, včetně malých modulárních reaktorů.
Orlen působí i v České republice prostřednictvím Orlen Unipetrol, který zahrnuje rafinerie, výrobní závody, výzkumná centra a největší síť čerpacích stanic Benzina.
Firma novými investicemi upevňuje svou pozici klíčového hráče ve střední Evropě.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko
Zdroj: archiv.hn.cz
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.