V roce 2024 Polsko plánuje vydat na obranu 4,12 % HDP, což je nejvyšší výsledek v NATO. Jde o meziroční růst o 0,86 procentního bodu. Za Polskem následují Estonsko (3,43 %) a Spojené státy (3,38 %).
Polsko hodlá alokovat 51,1 % svých obranných výdajů na vybavení, dále 29,5 % na vojenský personál, 14,8 % na operace a běžnou údržb a 4,5 % na infrastrukturu.
Očekává se, že polské výdaje na obranu se budou každoročně zvyšovat o 30 %, což řadí Polsko na páté místo v NATO podle dynamiky růstu výdajů za Českem, Rumunskem, Tureckem a Černou Horou.
Letos Polsko podepsalo smlouvu na nákup několika tisíc nových protitankových granátometů Carl-Gustaf M4 pro polskou armádu a nakoupilo 72 raketových systémů K239 Chunmoo za 1,6 miliardy dolarů.
V květnu polské Ministerstvo obrany informovalo, že ještě letos plánuje uzavřít smlouvu na nakup víceúčelových vrtulníků Apache, nových raketových a dělostřeleckých kompletů PILICA+, modernizaci letounů F-16.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko
Zdroj: businessinsider.com.pl, geekweek.interia.pl
Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
První ročník veletrhu [Kyushu] Semiconductor Industry Exhibition poskytl zúčastněným českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své technologie v blízkosti vznikajícího polovodičového clusteru. Polovodičový průmysl na ostrově Kjúšú přitom zažívá dynamický rozvoj díky zahájení výroby tchajwanské světové jedničky TSMC a jejích joint-venture partnerů Sony, Denso a Toyota.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.
Česká společnost Příhoda s.r.o. se zúčastnila veletrhu Big5 v Lagosu.