V roce 2024 Polsko plánuje vydat na obranu 4,12 % HDP, což je nejvyšší výsledek v NATO. Jde o meziroční růst o 0,86 procentního bodu. Za Polskem následují Estonsko (3,43 %) a Spojené státy (3,38 %).
Polsko hodlá alokovat 51,1 % svých obranných výdajů na vybavení, dále 29,5 % na vojenský personál, 14,8 % na operace a běžnou údržb a 4,5 % na infrastrukturu.
Očekává se, že polské výdaje na obranu se budou každoročně zvyšovat o 30 %, což řadí Polsko na páté místo v NATO podle dynamiky růstu výdajů za Českem, Rumunskem, Tureckem a Černou Horou.
Letos Polsko podepsalo smlouvu na nákup několika tisíc nových protitankových granátometů Carl-Gustaf M4 pro polskou armádu a nakoupilo 72 raketových systémů K239 Chunmoo za 1,6 miliardy dolarů.
V květnu polské Ministerstvo obrany informovalo, že ještě letos plánuje uzavřít smlouvu na nakup víceúčelových vrtulníků Apache, nových raketových a dělostřeleckých kompletů PILICA+, modernizaci letounů F-16.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko
Zdroj: businessinsider.com.pl, geekweek.interia.pl
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.