Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Belgická vláda a francouzská společnost Engie uzavřely 14. března 2025 dohodu o prodloužení provozu jaderných reaktorů Tihange 3 a Doel 4 o deset let a o všech závazcích týkajících se radioaktivního odpadu. V prosinci 2023 Belgie dokončila plány na prodloužení životnosti reaktorů Doel 4 a Tihange 3 o 10 let, což zajistí kapacitu 2 GWe z reaktorů, které budou rovným dílem vlastněny belgickým státem a společností Engie.
Kromě toho určuje pevnou částku na pokrytí budoucích nákladů spojených se zpracováním jaderného odpadu, která se týká všech jaderných zařízení společnosti Engie v Belgii, v celkové výši 15 miliard eur.
Evropksá komise, při kontrole zda je prodloužení životnosti jaderných bloků v souladu s pravidly o přijatelné státní podpoře, plán 21. ledna 2025 schválila.
Jádro má být do budoucna klíčovým prvkem pro zajištění energetické bezpečnosti a dosažení klimatických cílů země. Vláda plánuje spustit ambiciózní program restartu jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů a zároveň předpokládá investice do nových jaderných technologií.
Vládní koalice hodlá zrušit zákon z roku 2003, podle něhož mělo v Belgii dojít k postupnému opuštění jaderné energie.
Nové bloky by se měly skládat z mixu velkých reaktorů typu Evropský tlakovodní reaktor (EPR) a malých modulárních reaktorů SMR. Zatím nebylo specifikováno, kolik reaktorů každého typu by mělo být v budoucnu postaveno. Cílem je generovat 4 GW jaderné energie s využitím stávajících jaderných reaktorů a další 4 GW s využitím nových technologií.
Vlámská vláda v březnu 2025 zveřejnila Vlámský průmyslový plán, který se zaměřuje na jadernou energii, snižování emisí CO2 a inovace. Do konce roku 2025 by měla vláda stanovit konkrétní možnosti výstavby malých modulárních jaderných reaktorů.
Restart jaderného průmyslu v Belgii, prodloužení životnosti belgických jaderných elektráren, investice do nových jaderných reaktorů a zároveň otevření inovačního pracoviště pro udržitelnou demontáž jaderných reaktorů a hledání řešení pro nakládání s radioaktivními odpady skýtá možnosti pro český průmysl a vědu.
Energetická změna otevírá jedinečné exportní šance nejen pro velké firmy, ale také pro startupy nebo vědecké instituce.
Chcete rozšířit své působení ve západní Evropě? Nechte nás být vaším průvodcem – stačí oslovit naši kancelář CzechTrade Belgie a Lucembursko a my vás nasměrujeme k obchodním příležitostem. Společně navážeme cenné kontakty a posuneme váš byznys na novou úroveň.
Autoři: zahraniční kancelář CzechTrade Belgie a Lucembursko a ZÚ v Bruselu.
Zdroj: World Nuclear News
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.
Čínské finanční orgány v čele s Čínskou lidovou bankou představily komplexní desetibodový balíček měnové politiky. Zaměřuje se na posílení důvěry trhu, zvýšení dlouhodobé likvidity a podporu růstu založeného na inovacích. Opatření - od snížení povinných minimálních rezerv a úrokových sazeb až po nové nástroje pro financování technologií - podtrhují snahu Číny stabilizovat ekonomická očekávání v podmínkách globální nejistoty a domácí restrukturalizace.