Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Belgická vláda a francouzská společnost Engie uzavřely 14. března 2025 dohodu o prodloužení provozu jaderných reaktorů Tihange 3 a Doel 4 o deset let a o všech závazcích týkajících se radioaktivního odpadu. V prosinci 2023 Belgie dokončila plány na prodloužení životnosti reaktorů Doel 4 a Tihange 3 o 10 let, což zajistí kapacitu 2 GWe z reaktorů, které budou rovným dílem vlastněny belgickým státem a společností Engie.
Kromě toho určuje pevnou částku na pokrytí budoucích nákladů spojených se zpracováním jaderného odpadu, která se týká všech jaderných zařízení společnosti Engie v Belgii, v celkové výši 15 miliard eur.
Evropksá komise, při kontrole zda je prodloužení životnosti jaderných bloků v souladu s pravidly o přijatelné státní podpoře, plán 21. ledna 2025 schválila.
Jádro má být do budoucna klíčovým prvkem pro zajištění energetické bezpečnosti a dosažení klimatických cílů země. Vláda plánuje spustit ambiciózní program restartu jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů a zároveň předpokládá investice do nových jaderných technologií.
Vládní koalice hodlá zrušit zákon z roku 2003, podle něhož mělo v Belgii dojít k postupnému opuštění jaderné energie.
Nové bloky by se měly skládat z mixu velkých reaktorů typu Evropský tlakovodní reaktor (EPR) a malých modulárních reaktorů SMR. Zatím nebylo specifikováno, kolik reaktorů každého typu by mělo být v budoucnu postaveno. Cílem je generovat 4 GW jaderné energie s využitím stávajících jaderných reaktorů a další 4 GW s využitím nových technologií.
Vlámská vláda v březnu 2025 zveřejnila Vlámský průmyslový plán, který se zaměřuje na jadernou energii, snižování emisí CO2 a inovace. Do konce roku 2025 by měla vláda stanovit konkrétní možnosti výstavby malých modulárních jaderných reaktorů.
Restart jaderného průmyslu v Belgii, prodloužení životnosti belgických jaderných elektráren, investice do nových jaderných reaktorů a zároveň otevření inovačního pracoviště pro udržitelnou demontáž jaderných reaktorů a hledání řešení pro nakládání s radioaktivními odpady skýtá možnosti pro český průmysl a vědu.
Energetická změna otevírá jedinečné exportní šance nejen pro velké firmy, ale také pro startupy nebo vědecké instituce.
Chcete rozšířit své působení ve západní Evropě? Nechte nás být vaším průvodcem – stačí oslovit naši kancelář CzechTrade Belgie a Lucembursko a my vás nasměrujeme k obchodním příležitostem. Společně navážeme cenné kontakty a posuneme váš byznys na novou úroveň.
Autoři: zahraniční kancelář CzechTrade Belgie a Lucembursko a ZÚ v Bruselu.
Zdroj: World Nuclear News
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.