Podle předběžných údajů vzrostl v roce 2024 vývoz z Ukrajiny v peněžním vyjádření nejméně o 13,4 % a v hmotnostním vyjádření o 28,8 %.
První místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Julije Svyrydenko sdělila, že k 26. prosinci loňského roku Ukrajina vyvezla 129,2 mil. tun zboží v hodnotě 41,043 mld. dolarů. Pro srovnání v roce 2023 bylo vyvezeno 100,3 mil. tun za 36,1 mld. dolarů.
Podle ní klíčem k dosažení těchto výsledků se stala stabilizace činnosti ukrajinských námořních přístavů. Zatímco v roce 2023 Ukrajina vyvezla po moři 54,8 mil. tun výrobků, letos tento objem vzrostl na 87,2 mil. tun.
Dalším důležitým faktorem je produktivní spolupráce Ukrajiny s partnery, zaměřená na rozvoj vzájemně výhodného obchodu. EU prodloužila ekonomický bezvízový režim pro Ukrajinu a zůstávala klíčovým obchodním partnerem i v roce 2024.
„Navzdory všem potížím na pozemní hranici s EU jsme letos vyvezli do EU zboží za 24,5 mld. dolarů. To představuje nárůst o více než jednu miliardu dolarů oproti roku 2023. A to je více než 59 % našeho celkového vývozu v tomto roce. Navíc téměř 50 % veškerého dovozu na Ukrajinu pochází z EU,“ doplnil Taras Kačka, náměstek ministra hospodářství a obchodní zástupce Ukrajiny.
Přeprava zboží se změnila nejen co do množství, ale také co do kvality. Navzdory výraznému poklesu objemu zboží vyváženého silniční dopravou v loňském roce (měřeno podle hmotnosti) se jeho hodnota zvýšila na 14,5 mld. dolarů. „Proto je tak důležité rozvíjet silniční spojení s EU a v rámci Ukraine Facility byla přijata strategie rozvoje pohraniční infrastruktury a dopravní strategie," konstatovala Julija Svyrydenko.
Podle náměstka ministra hospodářství a obchodního zástupce Ukrajiny Tarase Kačky se země v příštím roce také zaměří na hledání řešení pro zajištění přístupu citlivých zemědělských produktů, jako jsou kukuřice, obiloviny, otruby, med, cukr, vejce a drůbež, na trh EU. „Obnovili jsme také dohodu o volném obchodu s Norskem, Islandem, Lichtenštejnskem a Švýcarskem, tedy se zeměmi Evropského sdružení volného obchodu. A v letošním roce budou mít naši zemědělští vývozci lepší přístup na trhy všech čtyř zemí,“ řekl Taras Kačka.
Klíčovými obchodními partnery Ukrajiny v oblasti vývozu v roce 2024 byly mimo EU:
V roce 2024 se lídrem exportu stal zpracovaný zemědělský produkt – slunečnicový olej, jehož vývoz přesáhl hodnotu 5 mld. dolarů. Mezi zemědělskými produkty s přidanou hodnotou byly také exportovány následující položky:
I hutní export začíná ožívat. V roce 2024 Ukrajina vyvezla železné polotovary v hodnotě 927,5 mil. dolarů, ocel válcovanou za tepla za 802 mil. dolarů, surové železo za 500 mil. dolarů a trubky za 577 mil. dolarů.
Významný podíl na vývozu v roce 2024 měly suroviny:
Výrobci kabelů (1,26 mld. dolarů) a nábytku (460,6 mil. dolarů) zaujali vedoucí postavení v oblasti exportu výrobních produktů.
Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina (Kyjev).
Zdroj: https://me.gov.ua/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.