Vybudování elektrárny na zpracování dřeva ve funkční biomateriály si vyžádá investici 600 až 700 milionů eur.
Estonská biorafinérská společnost Fibenol by mohla v roce 2027 zahájit výstavbu závodu na biorafinaci dřeva v lotyšské Valmieře a dokončit výstavbu do tří let, uvedla Merili Palu, členka představenstva dceřiné společnosti Fibenol Latvia.
V současné době probíhá studie proveditelnosti elektrárny, do konce roku 2026 by mohlo být dokončeno posouzení vlivů na životní prostředí a poté se plánuje zahájení výstavby elektrárny.
Palu uvedla, že investice do závodu by mohly činit 600-700 milionů eur, přičemž výroba by mohla začít v roce 2030.
Očekává se, že nový závod vytvoří přibližně 100 přímých vysoce kvalifikovaných pracovních míst a také přibližně 600 nepřímých pracovních míst, například ve stavebnictví, zásobování, logistice.
Závod ve Valmieře má zpracovat více než 700 tisíc metrů krychlových dřeva ročně, což by umožnilo výrobu 85 000 tun ligninu a 127 000 tun celulózových sacharidů ročně. To by představovalo více než desetinásobek toho, co v současné době vyrábí pilotní závod společnosti v estonském Imavare.
Merili Palu také uvedla, že závod Fibenolu bude mít velký potenciál pro vytvoření lokálního klastru, ve kterém by mohly spolupracovat domácí a zahraniční společnosti, což by mohlo přilákat další investice a rozvíjet inovace. Nový závod by také mohl pomoci rozvíjet místní logistické řetězce.
Palu rovněž zdůraznila klimatické výhody nového závodu, včetně menší závislosti na petrochemických produktech, a tím i zamezení emisím uhlíku. Zařízení má potenciál eliminovat emise ve výši více než čtyř milionů tun ekvivalentu CO₂ během prvních 10 let provozu.
Budoucí plány společnosti Fibenol se nezastaví u jedné elektrárny, ale počítají se zřízením několika dalších závodů mezi lety 2032 a 2036.
Fibenol je společnost zabývající se čistou technologií, která vyvíjí inovativní a patentovanou technologii zpracování tvrdého dřeva nižší kvality na funkční biomateriály. Tyto biomateriály jsou udržitelnou alternativou k fosilním materiálům, které mají velký dopad na životní prostředí a nejsou obnovitelné.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LETA
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.