Se svou otevřenou ekonomikou, příznivým podnikatelským prostředím a rozmanitými obchodními příležitostmi je Chile atraktivní destinací pro české investory, kteří hledají vhodné místo pro expanzi na mezinárodní trhy. Ačkoliv mnohé české firmy již do Chile své výrobky dovážejí, potenciál kapitálových investic zůstává do značné míry nedotčen
V porovnání s ostatními zeměmi Latinské Ameriky je Chile politicky a ekonomicky stabilní zemí s kvalifikovaným lidským kapitálem, s atraktivními státními pobídkami a spolehlivou legislativou.
Země má stabilní politické prostředí charakterizované demokratickým zřízením a silným právním řádem. Má tradici politické stability, což vytváří příznivé podmínky pro podnikání a investice. Nicméně občasné protesty a sociální nepokoje, jako ty, které se odehrály na podzim roku 2019, poukazují na nutnost trvalé pozornosti vůči sociálním a politickým otázkám. Navíc se v zemi připravuje již druhé referendum o nové ústavě, která také může mít vliv na zahraniční investory, především ty v těžařství.
Chilská ekonomika je jednou z nejsilnějších v Latinské Americe, s HDP na obyvatele v přepočtu na kupní sílu blížícím se 30 000 amerických dolarů. Je členem OECD a má ze všech zemí Latinské Ameriky nejlepší skóre v žebříčku Ease of Doing Business (OECD, 2023). Chile získalo pozitivní investiční ratingy od různých mezinárodních ratingových agentur, jako jsou Standard & Poor’s (A) (S&P Global Ratings, říjen 2022), Moody’s (A2 stable) (Moody’s, květen 2023) Fitch (A-) (FitchRatings, prosinec 2022).
Ekonomika Chile je tržně orientovaná s výrazným zaměřením na vývoz mědi, ovoce, ryb a lesnických produktů. Země těží ze stabilní makroekonomické politiky, nízké míry inflace a otevřeného obchodního režimu – má podepsáno dohody o volném obchodu s 65 zeměmi pokrývající 88 % světového HDP (2021) (International Trade Administration, 2022). Závislost na vývozu mědi a jiných kovů ovšem zemi vystavuje riziku kolísání globálních cen těchto komodit, což se projevuje například na vývoji kurzu pesa vůči ostatním měnám. Chile má stabilní finanční sektor, který poskytuje širokou škálu finančních služeb přizpůsobených zahraničním investorům.
Chilská společnost je rozmanitá s kombinací domorodých a evropských vlivů. Disponuje vzdělanou a kvalifikovanou pracovní silou se silným zaměřením na technické vzdělání a vědu, čehož investoři mohou využít pro podporu svých podnikatelských aktivit a podporu inovace.
Významného pokroku dosáhlo Chile ve využívání technologií a inovací, zejména v oblastech obnovitelné energie, těžby a zemědělství. Vláda aktivně podporuje inovace a podnikání prostřednictvím různých vládních iniciativ a programů. Například Start-Up Chile, jeden z deseti nejlepších inkubátorů pro start-upy na světě, přitahuje mezinárodní podnikatele a podporuje živý ekosystém start-upů.
Chile čelí různým environmentálním výzvám. Dopady změny klimatu, jako jsou nedostatek vody a zvyšující se teploty, představují rizika pro zemědělství a na vodu náročná odvětví. Chile aktivně řeší tyto problémy a stanovilo si ambiciózní cíle pro rozvoj obnovitelné energie, kterých dosahuje finanční podporou udržitelných projektů.
Co se týče legislativy, chilský právní rámec podporuje příliv zahraničních investic. Chile má otevřené a příznivé investiční prostředí, kde je se zahraničními investory obecně zacházeno stejně jako s domácími investory a mají stejná práva a ochranu. Země navíc nabízí investiční pobídky, zaručuje právní ochranu a poskytuje mechanismy pro řešení investičních sporů. Obchod navíc podporují dvě speciální ekonomické bezcelní zóny na jihu a severu země. Nicméně, podniky musí překonávat složité předpisy a byrokratické postupy, které někdy brzdí efektivitu a inovace.
Co se týče přímých zahraničních investic, známé pod anglickou zkratkou FDI (Foreign Direct Investment), těší se Chile v porovnání s ostatními zeměmi Latinské Ameriky značné popularitě. V letech 2021–2022 bylo druhým, respektive čtvrtým největším příjemcem zahraničních investic, předstihnuto pouze značně většími ekonomikami Brazílie, Mexika a Kolumbie. Fakt, že se poměrně malé Chile drží v tomto žebříčku tak vysoko, poukazuje na jeho značnou atraktivitu pro zahraniční investory.
V samotném Chile objem zahraničních investičních toků roste od roku 2017 (s výjimkou roku 2020 vinou pandemie covidu-19). Roku 2021 zaznamenalo příliv kapitálu v hodnotě 15,25 miliardy USD (325 miliard korun), což je o 66 % více než v předchozím roce. Zahraniční investoři tak v roce 2021 v Chile vlastnily kapitál v hodnotě přibližně 250 miliard USD.
Hlavním zahraničním investorem v Chile v roce 2022 byla Kanada, následována USA, Nizozemskem, Velkou Británií a Španělskem. Největší pozornosti investorů se těší těžařství, tradičně nejdůležitější odvětví v Chile. Mezi další sektory patří 2. finanční služby, 3. elektřina, plyn a voda, 4. maloobchod.
Příliv a odliv českých investic se v minulosti vyvíjel na základě ekonomické a politické situace v zemi. Odlivy kapitálu v letech 2014 a od roku 2019 byly zapříčiněny změnami v regulacích a legislativě, zvýšením daní v těžařském sektoru, sociálními nepokoji a politickou nestabilitou. Fakt, že nejvyšší roční příliv investic měl hodnotu pouze něco přes 46 milionů korun, ovšem ukazuje, že čeští investoři zatím v Chile příliš aktivní nejsou.
Politická a ekonomická situace v zemi mohou mít výrazné dopady na příliv zahraničních investic. Ačkoliv je Chile poměrně stabilní zemí, v posledních letech prochází poměrně významnými politickými změnami. Obyvatelé reagují na nerovné nastavení sociálních poměrů ve společnosti. Proces vyvrcholil hlasováním o nové ústavě, která měla nahradit tu stávající z dob vojenské diktatury, kladoucí velký důraz především na volný trh. Nová ústava, napsána levicovou koalicí, se nesetkala s nadšením zahraničních investorů, pro které byla „ústavou nejistoty“ kvůli novým pravidlům, které přinášela do oblasti těžařství, vlastnictví vody atp. Představený koncept byl však v referendu v září 2022 zamítnut.
Ve volbách v květnu 2023 byli v referendu vybrání noví zástupci, kteří napíší spolu novou ústavu, o které se bude hlasovat v dalším referendu v prosinci 2023. Tentokrát volby vyhrál pravicový blok. Nejistota každopádně přetrvá až do doby, kdy bude ústava napsána a bude jasné, jaká nová pravidla budou ve společnosti platit.
Existuje několik důvodů, proč by české podniky měly zvážit investování do místní výroby v Chile jako alternativu k exportu. Lokální výroba může přinést mnoho výhod:
Chile disponuje dvěma speciálními bezcelními ekonomickými zónami (Zona Franca): Zona Franca de Iquique (ZOFRI) na severu země a Zona Franca de Punta Arenas na jihu. Právě tyto ekonomické zóny si zaslouží zvláštní pozornost investorů, protože je skrze ně možné snížit náklady na výrobu prostřednictvím různých daňových výhod. Chile má dohody o volném obchodu s 65 zeměmi (včetně 27 zemí EU): pokud zahraniční firma vyrobí své výrobky v bezcelní zóně, může je bezcelně poslat do jakékoliv z těchto zemí.
Iquique má strategickou polohu blízko peruánské a bolivijské hranice a představuje vstupní bod do okolní zóny s více než 200 miliony obyvatel zahrnující Peru, Bolívii, Paraguay, severní Argentinu a západ Brazílie. Je vybaveno mezinárodním letištěm, přístavem a mezinárodní dálnicí, která usnadňuje spojení s okolními státy a umožňuje rychlejší a méně nákladnou přepravu. ZOFRI je podstatně větší, s rozlohou 357 hektarů, a s objemem obchodu 2,2 miliardy USD (El Definido, 2022) jím také proudí daleko více zboží, které pak putuje především do okolního regionu Chile a dále do Bolívie, Paraguaye a Peru.
Punta Arenas se nachází na opačném konci Chile v ústí Magellanova průlivu. S rozlohou 14 hektarů a objemem obchodu 157 milionů USD /La Prensa Austral, 2022/) značně zaostává za svým severním protějškem.
Následující tabulka nabízí přehled dovozních poplatků v ZOFRI. Pokud český výrobce zboží přepraví do ZOFRI a to dále putuje do Chile, neplatí žádné dovozní ani celní poplatky, pouze 19% DPH. Pokud zboží končí v ZOFRI, kde se např. dále zpracovává, neplatí se celní poplatky ani DPH, pouze tzv. dovozní poplatek z ceny CIF. A pokud zboží putuje dále do zahraničí, neplatí se poplatky žádné.
Destinace zboží | Dovozní poplatek | Celní poplatky | DPH |
ZOFRI | 0,46 % z ceny CIF | Nevztahuje se | Nevztahuje se |
Chile (mimo ZOFRI) | Nevztahuje se | Země se smlouvou o volném obchodu – 0 % Země bez smlouvy – 6 % | 19 % z prodejní ceny + cla |
Zahraničí | Nevztahuje se | Nevztahuje se | Nevztahuje se |
„Credito Verde“ v Chile označuje typ půjčky nebo úvěru nabízeného finančními institucemi, který je speciálně určen k financování ekologicky udržitelných projektů nebo činností. Cílem těchto úvěrů je povzbudit jednotlivce a podniky, aby přijali postupy šetrnější k životnímu prostředí a snížili svůj dopad na životní prostředí.
Program „Credito Verde“ zahájila chilská vláda v roce 2017 v rámci svého úsilí o podporu udržitelného rozvoje a řešení klimatických změn. Vláda má dohodu se třemi bankovními institucemi, které půjčky poskytují za zvýhodněných podmínek.
Mezi typy projektů, které lze financovat prostřednictvím „Credito Verde“, patří obnovitelné zdroje energie (například větrné nebo fotovoltaické elektrárny), zlepšení energetické efektivity, zařízení na úsporu vody, udržitelné zemědělské postupy a systémy recyklace odpadů. Aby se žadatelé o půjčku „Credito Verde“ kvalifikovali, musí doložit, že jejich projekt splňuje určitá environmentální kritéria a bude mít pozitivní dopad na životní prostředí. Půjčka již byla schválena několika chilským, ale i evropským firmám, včetně jedné české.
Za program „Credito Verde“ zodpovídá organizace CORFO. CORFO je vládní agentura v Chile odpovědná za podporu ekonomického rozvoje v zemi. Hraje klíčovou roli při implementaci různých programů a iniciativ na podporu inovací, podnikání a ekonomického růstu. CORFO poskytuje financování, granty a podporu podnikům a projektům v různých sektorech, včetně udržitelného rozvoje. Půjčky poskytují partnerské banky.
Zákon o extrémních oblastech (Zákon č. 20.655, upraven v roce 2013) má za cíl podpořit rychlejší rozvoj určitých regionů země prostřednictvím poskytování speciálních pobídek pro tyto oblasti, prodloužení platnosti určitých výhod a zlepšení stávajících výhod. Tento zákon se vztahuje na následující území:
Mezi výhody obsažené v zákoně o extrémních oblastech patří:
a) Daňový kredit pro investice: Tato výhoda spočívá v tom, že určité procento částky investované do nemovitostí a nehmotných aktiv v daném regionu (budovy, stroje a zařízení přímo spojené s výrobou zboží nebo poskytováním služeb atd.) je považováno za daňový kredit, který se odečítá z celkové částky daně z první kategorie, kterou společnost musí zaplatit. Procento daňového kreditu se pohybuje mezi 10 % a 40 % v závislosti na konkrétní lokalitě investice, částce a druhu podnikatelské činnosti.
b) Dotace na pracovní sílu: Jedná se o platbu zaměstnavateli ve výši 17 % zdaňovatelného platu zaměstnanců s trvalým bydlištěm a pracovištěm ve jmenovaných oblastech.
Tato norma stanovuje dotaci pro produktivní investice malých a středních investorů (D.F.L. č. 15/1981), jejichž roční tržby nepřesahují 40 000 UF (asi 40 milionů korun), která odpovídá 20 % z částky investice. O dotaci lze zažádat na pobočkách Corfo nebo příslušné provinciální úřadovně guvernéra.
Zákon č. 20.241/2008 stanovuje daňovou výhodu pro investice do výzkumu a vývoje (V+V). Tato výhoda spočívá v tom, že společnosti, které investují do aktivit V+V prováděných přímo nebo s podporou třetích stran, a také společnosti, které uzavřou smlouvu se specializovaným centrem, které je zapsáno v registru CORFO, mají právo na daňový kredit.
Tento daňový kredit umožní snížit až o 35 % zdrojů určených pro aktivity V+V z celkové částky daně z první kategorie, kterou platí. Kromě toho zbylá část investice, která není daňovým kreditem (65 % certifikované hodnoty), může být společností odečtena jako náklad nutný k vytvoření příjmů, bez ohledu na její odvětví.
Podle zákona o investicích z roku 2016 (č. 20.848) jsou investice v hodnotě nejméně 5 milionů USD osvobozeny od DPH na dovoz kapitálového zboží v hodnotě prvních 5 milionů USD v případě investice do následujících odvětví: těžba, průmysl, lesnictví, energetika, infrastruktura, telekomunikace a výzkum a vývoj.
Těžařství, energetika, zemědělství (především vinařství), stavební průmysl jsou v Chile považovány za klíčové ekonomické sektory. Tyto sektory ovšem často vyžadují nákladné investice s dlouhými dobami návratnosti.
Investice do jaderné energie, obrany, námořní dopravy, nemovitostí, těžařství a do určité míry telekomunikací jsou regulovány státem.
Za sektory s vysokým potenciálem jsou považovány obnovitelné energie, recyklace, elektřina, biotechnologie, zdraví, turismus, telekomunikace a e-shopy (Santander Trade Markets, 2023).
Chile několik posledních let dominovalo žebříčku Climatescope, který publikuje Bloomberg New Energy Finance. Tento žebříček řadí rozvojové země na základě jejich atraktivity pro investice do obnovitelných energií a Chile v něm v letech 2021, 2022, 2023 obsadilo nejvyšší příčku. Tohoto úspěchu dosáhlo Chile na základě svých ambiciózních cílů v souvislosti s přechodem na obnovitelné energie, svého termoenergetického potenciálu a možností výroby energie z vodíku, který by mohlo vyrábět za velmi nízké ceny. (Climatescope 2022, Invest Chile)
Nezbytnou součástí působení v Chile je získání místního daňového identifikačního čísla (tzv. RUT). Ten je standardně navázán na získání víza a pobyt v zemi, pro investory (za účelem koupě auta, nemovitosti, založení firmy) však chilský systém nabízí také možnost získání tzv. investorského RUTu (RUT Inversionista), jehož obdržení je snazší a rychlejší. Vydává ho daňový úřad (SII, Servicio de impuestos internos).
Postup získání investorského RUTu:
Získání investorského RUTu cizince opravňuje k podnikatelským aktivitám v Chile. Pokud později dojde k udělení pobytu formou víza a obdržení standardního RUTu, budou tato identifikační čísla sloučena a nadále používáno jen to nově získané.
Občané Evropské unie mohou pouze na základě svého cestovního pasu v Chile pobývat nepřetržitě maximálně 90 dní, přičemž tato doba se dá opakovaně prodloužit o dalších 90 dní buď zaplacením 100 USD, nebo vycestováním a opětovným vrácením se do země.
V případě, že chce cizinec svůj pobyt stvrdit vízem, žádá si o něj na stránkách místního Ministerstva zahraničních věcí. Celý proces je v rukou chilské strany, trvá řádově měsíce a po udělení víza může cizinec přicestovat do země s jeho vytištěnou kopií. Následně se přihlásí na příslušném úřadu (Registro civil), kde obdrží definitivní RUT a chilský občanský průkaz (cédula de identidad). Tato víza opravňují cizince k tzv. přechodnému pobytu (residencia temporal), jehož různé kategorie jsou k dispozici na webu Servicio nacional de migraciones. Přechodný pobyt je udělen vždy na rok s možností prodloužení, poté je možné zažádat o trvalý pobyt (residencia definitiva).
Pro firmy dává největší smysl kategorie investičních víz, která jsou určena investorům, jednatelům společnosti, osobám zastávajících v této firmě vysoké vedoucí pozice nebo technickému personálu. Výše investice musí v každém případě být vyšší než 500 tisíc USD.
Do žádosti o vízum je potřeba vložit:
A pokud jste vlastník nebo společník firmy tak také:
Při zřízení kanceláře musí zahraniční investor předložit následující právní listiny (jak v jazyce země svého původu, tak ve španělštině), ověřené chilským notářem a podepsané chilským zmocněncem firmy:
Obecně je založení společnosti s majetkovou účastí, resp. proces zakládání závislý na tom, pro jakou právní formu se investor rozhodne. Jsou možné následující varianty:
Sociedad de Responsabilidad Limitada (Ltda. – obdoba našeho s. r. o.). Může být unipersonální, nebo mít více společníků. Zakládá se společenskou smlouvou (minimálně dva, maximálně padesát účastníků), založení trvá cca dva týdny. Kromě společenské smlouvy je povinné publikovat v oficiálním věstníku zprávu, oznámení o vzniku společnosti, obsahující znění textu zakladatelské smlouvy, rovněž je třeba společnost zaregistrovat do obchodního rejstříku u příslušného soudu. Nevyžaduje se žádná minimální částka složeného základního kapitálu. Ltda. nepodléhá státní kontrole.
Sociedad Anónima (S.A. – akciová společnost), má podobnou právní úpravu jako v ČR. Rovněž je třeba založení oznámit a registrovat v obchodním rejstříku, pro založení S.A. se zahraniční majetkovou účastí je vyžadováno složení minimálního základního kapitálu ve výši 10 000 USD (třetina musí být upsána předem), vyžádat si svolení Chilské centrální banky k transferu deviz do země. S.A. podléhá státní kontrole – tzv. Superintendencia de Valores y Seguros (SVS).
Sociedad por Acciones (SpA – akciová společnost) zjednodušená forma S.A. Může být unipersonální nebo mít více společníků. Lze ji založit přes webové stránky, téměř ihned, po založení je třeba ověřit podpis u notáře do 30 dnů. Registraci v obchodním rejstříku a zahájení činnosti lze uskutečnit online. Nevyžaduje se žádná minimální částka základního kapitálu. Pro zahraniční firmy je to nejpoužívanější a doporučovaná varianta.
Po obdržení investorského RUTu je již postup stejný pro cizince i pro chilské občany.
Požadavky potřebné pro založení firmy v Chile:
Úředním jazykem Chile je španělština a úroveň znalosti angličtiny mezi Chilany není nejlepší. Ve velkých firmách sice může jednání probíhat v angličtině, přesto i zde je velkou výhodou používat jako jednací jazyk španělštinu.
U menších a malých firem je španělština nezbytností. Stejně tak propagační materiály a katalogy ve španělštině jsou pro místní partnery mnohem přijatelnější než tiskoviny v angličtině a je proto nutné si je opatřit.
Velice doporučujeme uzavírat právní závazky s chilskými partnery podle mezinárodního práva. To poskytuje vyšší úroveň ochrany a vymahatelnosti ve srovnání s domácími právními předpisy, zejména pokud jedna strana má obavy z možných politických nebo právních rizik v partnerské zemi. Začlenění mezinárodního práva do smluv může snížit rizika spojená s právní nejistotou, politickou nestabilitou nebo nepředvídatelnými změnami v domácích předpisech, které by mohly mít dopad na jejich obchodní zájmy.
Smlouvy řízené mezinárodním právem často poskytují přístup k různým mezinárodním mechanismům pro řešení sporů, jako je arbitráž nebo mediace, které mohou být vnímány jako objektivnější, efektivnější a specializovanější ve srovnání s domácími soudy. Doporučujeme zahrnout do smlouvy možnost řešení případných sporů u evropských arbitrážních soudů, jako jsou například ty v Londýně nebo Vídni.
InvestChile je chilská vládní agentura na podporu investic, jejímž cílem je přilákat do země přímé zahraniční investice. Nabízí řadu služeb a podpory zahraničním investorům, kteří chtějí v Chile investovat. Zde je několik způsobů, jak může InvestChile zahraničním investorům pomoci:
CzechTrade je národní agentura České republiky na podporu obchodu. Jejím cílem je poskytovat komplexní služby a poradenství českým podnikům, které se zajímají o rozšíření svého podnikání na zahraniční trhy.
Největší přidanou hodnotou služeb je znalost místního prostředí a ověřené kontakty, ke kterým by se firmy často jen obtížně samy dostávaly. Služby jsou vždy individuálně navrženy pro konkrétní firmy na základě jejich stávajících exportních potřeb a po konzultaci a doporučení ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade. Příklady služeb, které firma může využít při pronikání na zahraniční trhy:
ChileCompra.cl je online platforma a e-commerce webová stránka v Chile, která slouží jako veřejný portál na zadávání veřejných zakázek. Byla vytvořena chilskou vládou s cílem podporovat transparentnost a efektivitu ve veřejných zakázkách. Poskytuje centralizovaný a standardizovaný systém pro vládní zakázky, které nabízí pro dodavatele i kupující.
Dodavatelé, kteří chtějí participovat na veřejných zakázkách v Chile, se musí na platformě registrovat. Mohou vyhledávat a podávat nabídky na různé veřejné tendry, které jsou vypsány vládními institucemi.
Platforma je otevřena jak domácím, tak zahraničním dodavatelům, kteří mají zájem o účast ve veřejných zakázkách v Chile. Pro registraci jako zahraniční společnost budete muset poskytnout požadované informace a dokumenty, jak je specifikováno na webové stránce ChileCompra.cl. To může zahrnovat právní identifikaci, výpis o registraci v zemi původu a další požadované dokumenty.